Centar za postkonfliktna istraživanja (CPI) poziva mlade ljude iz Bosne i Hercegovine da učestvuju na desetom Balkan Diskurs treningu i programu mentorstva za omladinske dopisnike koji će se održati od 31. oktobra do 4. novembra u Vitezu, BiH.
Završena je druga Omladinska akademija „Stanje mira“ na kojoj je učestvovalo 50 mladih ljudi iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. U organizaciji Evropske unije u Bosni i Hercegovini u saradnji sa Centrom za postkonfliktna istraživanja, akademija je drugu godinu za redom aktivno uključila mlade Zapadnog Balkana u proces pomirenja.
Peta Škola za mlade Srebrenica održana je od 7. do 12. jula u historijskom gradu Srebrenici u istočnoj Bosni, u organizaciji Centra za postkonfliktna istraživanja (CPI) i Memorijalnog centra Srebrenica (MCS). Ovaj godišnji događaj nastavlja da služi kao ključna platforma za mlade istraživače, lidere i aktiviste kako bi se više uključili u prevenciju, izgradnju mira i sjećanja.
U Bosni i Hercegovini (BiH), prije izbijanja rata 1992. godine, mješoviti brakovi su se smatrali odrazom multietničkih zajednica u bivšoj Jugoslaviji i ogledalom bratstva i jedinstva.
Prema dostupnim podacima, 657 logora i zatočeničkih mjesta je tokom rata bilo u Bosni i Hercegovini (BiH), a u kojima su bili zatvoreni muškarci, žene i djeca, podvrgnuti raznim torturama a koje mnogi nisu preživjeli.
Međunarodna omladinska škola “Prijedor24” okupila je 20 mladih iz Bosne i Hercegovine, Evrope i svijeta, a s ciljem učenja o bosansko-hercegovačkoj prošlosti zasnovanoj na sudski utvrđenim činjenicama, kao i posvećenosti u izgradnji kulture sjećanja, zagovaranja pravde i pomirenja.