Poziv za prijave: Četvrti Festival mira

Centar za postkonfliktna istraživanja poziva mlade iz Bosne i Hercegovine da se prijave za četvrto izdanje Festivala mira, koje će se održati od 29. novembra do 3. decembra 2025. godine u Vitezu, u okviru kompleksa etno-sela Čardaci, na obali rijeke Lašve.

Festival mira je jedinstvena inicijativa koja mladima i lokalnim zajednicama pruža priliku za aktivno učešće u procesu izgradnje mira kroz umjetničke projekte, radionice, multimedijalne aktivnosti i inicijative posvećene transformaciji sukoba i društvenom pomirenju. Ove godine, Festival će uključiti poseban program obilježavajući 30 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma i okončanja rata u Bosni i Hercegovini kroz međunarodnu konferenciju „Naslijeđe Dejtona – 30 godina mira“ čiji glavni učesnici će biti omladinski učesnici Festivala mira.

Šta možete očekivati:
  • Lokacija: Etno-selo Čardaci, Vitez

  • Datumi: 29. novembar – 3. decembar 2025.

  • Umjetničke radionice i projekcije dokumentarnih filmova

  • Mogućnost interakcije i saradnje s vršnjacima i stručnjacima iz oblasti izgradnje mira

Troškovi i uslovi učešća:
  • Poziv je otvoren za mlade iz Bosne i Hercegovine od 16 do 30 godina starosti.

  • Troškovi prevoza, smještaja i hrane biće u potpunosti pokriveni od strane organizatora.

  • Od izabranih učesnika se očekuje prisustvo tokom svih dana Festivala. Prijave će se razmatrati redoslijedom pristizanja do maksimalnog broja učesnika.

Prijava:
  • Rok za prijavu: 17. novembar 2025. godine

  • Prijavni obrazac je dostupan ovdje. Popunjen prijavni obrazac pošaljite na: [email protected].

Vezani članci

Monsieur Chat: Žuti mačak koji se smiješi prolaznicima u Sarajevu
Monsieur Chat ili u Sarajevu dobro poznati žuti mačak je djelo francusko-švicarskog umjetnika Thoma Vuille. Kreator mačka najprije je bio nepoznat, ali je onda uhvaćen kako slika mačka i otad se zna o kome je riječ. Dobro poznata narandžasto-žuta mačka naslikana uglavnom akrilnom bojom nastala je 1997. u Loiretu.
Aleja snajpera: Svjedočanstvo otpornosti preživjelih
Džemil Hodžić bio je dijete kada je njegovog brata Amela ubio snajperista tokom opsade Sarajeva. Iz želje da pronađe fotografije svog brata, osnovao je platformu “Aleja snajpera” 2019. godine, s ciljem da prikupi fotografije, posebno one djece koja su preživjela opsadu Sarajeva. Ali projekat “Aleja snajpera” je više od pukog skupljanja fotografija –  to je svjedočanstvo otpornosti preživjelih.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu