Centru za postkonfliktna istraživanja (CPI), odnosno njegovoj osnivačici i predsjednici Velmi Šarić, jučer je u Washington-u, D.C. dodijeljena prva nagrada “Local Peacebulider” (lokalni graditelj mira), čime su još jednom prepoznati kao vodeća bosansko-hercegovačka organizacija za izgradnju održivog mira, odnosno sprečavanje i smanjenje nasilnih sukoba.
Nagradu je dodijelila Alijansa za izgradnju mira (AfP), vodeća nestranačka globalna mreža s više od 150 članica koje u 181 državi rade na okončanju i prevenciji nasilnog sukoba i izgradnji mira.
Liz Hume, izvršna direktorica AfP-a je kazala da su Velma Šarić i CPI nevjerovatan primjer vođenih organizacija za izgradnju mira koje razumiju dinamiku lokalnih sukoba i znaju kako ih riješiti kroz obrazovanje i prenošenje priča/iskustava.
„Iako je BiH uspjela izbjeći rat od 1995. godine, prošle godine država je ponovno proživjela etničku krizu, a rad Velme Šarić i CPI-a su ključni za sprečavanje i smanjenje ove krize i izgradnju dugoročnog mira u BiH, na svim nivoima društva. CPI i Velma Šarić su pomogli da razumijemo dinamiku sukoba i kako mi možemo pomoći na međunarodnom nivou“, kazala je Hume.
Šarić je kazala da AfP-ova prva nagrada za lokalnog graditelja mira, koja je dodijeljena u trenutku kada se Bosna i Hercegovina i Zapadni Balkan suočavaju s rastućom dinamikom etničkih netrpeljivosti i glorifikacijom ratnih zločinaca, dodatno inspiriše njen tim da aktivno radi na izgradnji održivog mira.
„Kao organizacija (CPI) već deset godina aktivno radimo na izgradnji održivog mira a ova nagrada će nam pomoći da nastavimo našu misiju, unatoč značajnim preprekama. Nagradu posvećujem izuzetno talentovanom timu kojeg predstavlja bosansko-hercegovačka omladina, naši partneri, savjetnici, te donatorima koji vjeruju u nas“, istakla je Šarić.
Dobitnica AfP-ove nagrade za lokalne graditelje mira je osnivačica i predsjednica CPI-a, koja ima više od 20 godina iskustva u radu u BiH kao istraživačica, novinarka, stručnjakinja za izgradnju mira, aktivistica za ljudska prava i ambasadorica mira Centra za mirovne studije u Šri Lanki.
CPI je dobitnik nekoliko međunarodnih nagrada, među kojima su i ona za interkulturalnu inovaciju 2014/2015 od strane Saveza civilizacija Ujedinjenih naroda (UN-a) i BMW grupacije i interkulturalna postignuća Austrijskog saveznog ministarstva za Evropu, integracije i vanjske poslove. Također, izabran je od 65 međunarodnih finalista u top pet kandidata za nagradu „Diversity advantage challenge“ Vijeća Evrope. Rad CPI u ovoj oblasti se takođe našao među najboljim praksama u priručniku koji je razvio Kongres lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope kako bi pomogao izabranim zvaničnicima u 46 država članica da organizuju interkulturalne i međuvjerske aktivnosti.
Više o radu centru i načinima na koje vi možete doprinjeti mirovnom radu u BiH možete pronaći na https://p-crc.org/bs/.