“Žvrlja” pretvara dječije uspomene u jedinstven nakit

Uvidjevši ljepotu dječije umjetnosti, Mina Vesković, profesorka književnosti, stvorila je brend po imenu “Žvrlja”, pod kojim izrađuju nakit po crtežima mališana, čuvajući i bilježeći uspomene na njihovo odrastanje.

Sve je počelo željom profesorice Vesković da prvim crtežom svoje kćerke izradi ogrlicu, koju bi uvijek htjela imati sa sobom i tako je prva Žvrlja bila djevojčica sa kikicama. 

„Htela sam da ‘uhvatim’ trenutak odrastanja svog deteta, pa sam se dosetila da, umesto da njen prvi crtež uramim kao sliku, od njega napravim ogrlicu. A onda su svoju ogrlicu poželele kuma, drugarica, drugaričina drugarica, i uz pomoć prijatelja je moja ideja počela da se realizuje“, prisjeća se Vesković. 

Nakit se izrađuje isključivo po porudžbini, po želji i crtežima koje im pošalju mame, tate, tetke i ostali. Kada dobiju crtež, iscrtavaju ga na srebru ili zlatu. Zatim, slijedi izrada i najslađi dio –  šaranje raznim metodama obrade. Svaki segment izrade se izvodi ručno i potrebno je nekoliko sati za izradu jednog ovakvog unikatnog djela.

„Najčešći motivi nakita su upravo portreti mama, tetki i baka, a u stopu ih prate prva slova, prvi crteži sunca, kućnih ljubimaca, portreti porodica…“, objasnila je vlasnica brenda “Žvrlja”

Radionica Žvrlja pretvara remek-djela vaših mališana u uspomene koje ćete čuvati zauvijek. Foto: Žvrlja.

Za izradu remek-djela, prema njenim riječima, zadužen je gospodin, majstor, umjetnik sa kojim sarađuje od početka realizacije ove ideje. „Svaki komad nakita se izrađuje na jedinstven i personalizovan način te je unikat, jer na cijelom svetu postoji samo jedna takva Žvrlja“, navela je Vesković.   

Kada predstavljaju “Žvrlju”, često kažu: „Zabeležite trenutke odrastanja svojih mališana“ jer je upravo to uspomena na odrastanje, djetinjstvo i važne trenutke vaše porodice. Uz to, izrađuje se ručno i predstavlja unikat jer nigdje ne postoji, kako navodi Vesković, nijedna nalik vašoj Žvrlji

Najdraži dijelovi kolekcije su joj crteži mališana jer odišu iskrenošću, spontanošću i neodoljivom maštom djece. 

Radi se o unikatnom nakitu koji je ručno izrađen od plemenitih metala. Foto: Žvrlja.

„Najslađe su nam za izradu prvi crteži mališana, kada nismo sigurni da li je tačkica nos, oko ili čuperak. Najpre uz prvu kafu tumačimo zajedno remek delo, često i uz konsultacije mame, koje nam objašnjavaju određene detalje, a onda pristupamo izradi“, pojasnila je prve korake izrade Žvrlje.  

Svima koji žele da počnu s izradom nakita, poručila je da je za realizaciju ideje koju imamo važno se otisnuti bez previše razmišljanja i neprestano učiti usput.

„Danas postoji mnoštvo mogućnosti za edukaciju, sjajnih stručnjaka, programa, udruženja koja okupljaju i podstiču preduzetnike, a svakako nikada nije bilo lakše predstaviti svoj proizvod ili uslugu kroz društvene mreže“, zaključila je Vesković.

_______________

Ovaj članak je ranije objavljen u drugom izdanju MIR Magazina (maj 2024.). MIR Magazin je godišnja publikacija i platforma za mlade inovativne ljude koju su razvili Centar za postkonfliktna istraživanja i Balkan Diskurs.

Dunja Rujević je obučena Balkan Diskurs omladinska dopisnica iz Banje Luke. Završila je Srednju medicinsku školu. Prvo novinarsko iskustvo stekla je u eTrafici gdje je radila kao novinar-volonter.

Vezani članci

Platforma za unapređenje dječijih prava u BiH
Dječija prava su samo još jedan segment ljudskih prava koja se u Bosni i Hercegovini ne stavljaju u prvi plan. Grupa mladih i djece iz cijele Bosne i Hercegovine se aktivno uključila da rade na rješavanju problema dječijih prava u zajednici a od velike im je pomoći Platforma za unapređenje dječijih prava na kojoj su dostupne sve informacije relevantne za ovu oblast, a preko koje mogu razgovarati sa svojim vršnjacima i predstavnicima vlasti i zagovarati mogućnost rješavanja problema.
Mladi zajedno za pomirenje
Sa ciljem prevazilaženja predrasuda i kreiranjem prostora za mlade, gdje mogu iznijeti svoja mišljenja, doprinjeti razvoju zajednice, a istodobno da budu uvaženi i poštovani, formirana je platforma “Mladi za pomirenje”.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu