Fondacija Sevdah je udruženje muzičkih radnika, stvaralaca, kojima njegovanje i baštinjenje tradicionalne narodne bosanske pjesme sevdalinke predstavlja osnovu rada, a mladost, volja, znanje i elan su im glavni pokretači i resursi.
Etnomuzikolog Damir Galijašević, osnivač i direktor Fondacije Sevdah, pojasnio je da su preko projekta “Sevdah bosanskog Podrinja” napravili uži izbor od 60-ak najljepših tradicionalnih sevdalinki, pjesama poznatih autora na tragu sevdalinke i tradicionalnih i autorskih kola iz podrinjskih krajeva. Uz audio snimke mladih i istaknutih interpretatora te zasluženih sevdalija iz bosanskog Podrinja, prema njegovim riječima, projekat prati i knjiga sa notnim zapisima, tekstovima i historijskim izvorima, kao i portretima znamenitih interpretatora sevdaha iz Podrinja.
„Cilj nam je na ovaj način vremenom zaokružiti i podrobno istražiti cijeli sevdalijski prostor“, dodao je Galijašević, istaknuvši da su posebnu pažnju stavili na instrument saz – tradicionalni instrument Bosne i Hercegovine, uz koji se sevdalinka svojevremeno rado pjevala, a koji posljednjih godina doživljava svoju revitalizaciju. Objavili su album maestralnog sazlije Rajka Simeunovića iz Bijeljine, a u planu je objavljivanje i albuma istaknutog sazlije Avde Lemeša.
U fokusu je i promocija mladih talenata, interpretatora sevdaha. A na digitalnim platformama Fondacije Sevdah je i album mladog Emina Grahića, jednog od najprijatnijih sevdalijskih iznenađenja današnjice. U kooprodukciji s muzičkom produkcijom Radio televizije Bosne i Hercegovine, realiziran je album Alme Subašič.
„Uz deset tradicionalnih pjesama i jednu novu, uz specifične aranžmanske poduhvate, interpretaciju sevdalinke uz harmoniku, klavir, orkestar, saz i violinu, ovaj album sigurno će pomjeriti granice sevdalijskog poimanja“, sa ponosom je istaknuo Galijašević.
Popularnost sevdalinke u današnje vrijeme, prema Galijaševiću, na zavidnom je nivou. Tome u velikoj mjeri doprinosi i čitava plejada interpretatora sevdalinke koji je pjevaju u duhu današnjeg vremena: Damir Imamović, Amira Medunjanin, ansambl Divanhana.
„Kroz njihove internacionalne uspjehe, i mi ovdje iznova spoznajemo kakvu istinsku ljepotu imamo u našoj sevdalinci, najvećem kulturnom blagu Bosne i Hercegovine“, stava je Galijašević.
Zainteresovanost mlađe populacije
Vidljiv je i interes mladih za sevdalinku. Galijašević naglašava da se često mladi interpretatori sevdaha, kao i studenti i istraživači naše muzičke tradicije iz cijelog svijeta jave preko društvenih mreža i maila, s molbom da im se nađu pri ruci u smislu korepetiranja u svrhu što bolje interpretacije, ili u smislu korištenja arhivskog fonda u naučne svrhe.
„Na našim koncertima često su među vremešnim posjetiocima i mladi ljubitelji sevdaha“, kazao je Galijašević, podsjetivši na sedam koncerata u različitim gradovima Bosne i Hercegovine, među kojima je i Goražde, a gdje su u prva dva reda bili mladi, koji nisu krili svoje oduševljenje.
Komentirajući status sevdalinke u poređenju sa ostalim tradicionalnim narodnim svjetskim žanrovima poput: Šansone, Kancone i Fada, naš sagovornik smatra da i sevdalinka ima svoju ulogu, te da ne zastajkuje za ostalima. „To tek treba da se potvrdi, ako Bog da, kad sevdalinka bude uvrštena na UNESCO listu svjetske nematerijalne kulturne baštine. U tom poduhvatu je i nesebičan, veliki angažman Fondacije Sevdah“, pojasnio je Galijašević.
Najslađe iladž piće
Osvrnuvši se na doprinos pojedinca u popularizaciji sevdalinke, Galijašević je kazao da je dovoljno da volimo sevdalinku i da u njoj uživamo. Naglasio je da je potrebno ozbiljnije uključivanje medija, te da bi sevdalinci pomoglo i kada bi iza nje stajao jedan ozbiljan medijski servis, kao što je u najslavnijim vremenima to bila Radio-televizija Sarajevo.
Na kraju razgovora, Galijašević je uputio poruku svim ljubiteljima sevdaha: „Ja bih završio stihovima legendarnog Joze Penave, jednog od najznačajnijih autora pjesama na tragu sevdalinke: Nije sevdah mutna Drina da pred sobom pustoš pravi, već najslađe iladž piće, ko boluje da ozdravi! Nek nam sevdah bude lijek, zauvijek!“.