
U samom centru sarajevske Baščaršije, smještena u prostoru Velike Daire, nalazi se Art Kuća Sevdaha.
Riječ je o jedinstvenom prostoru koji je posvećen očuvanju i promociji sevdalinke, tradicije i kulture u Bosni i Hercegovini. Uz muzejsku postavku koja se nalazi na 270 metara kvadratnih, obiluje bogatim kulturnim sadržajem, tradicionalnim slasticama i pićima, kao i edukativnim programima za svakog posjetitelja, od turista, učenika pa do umjetnika.
Sam objekat Velike Daire ima bogatu historiju još iz 17. stoljeća. Izvorno su Velike Daire služile kao trgovačke magaze, a tokom vremena su prošle kroz različite faze – od nacionalnog restorana, u kojem su se pripremali specijaliteti svih jugoslavenskih republika i pokrajina, do Merhametove kuhinje tokom rata u Bosni i Hercegovini.
Na inicijativu tadašnjeg ministra kulture i sporta Emira Hadžihafizbegovića, 2007. godine je pokrenuta inicijativa za preuređenje prostora Velike Daire u Art Kuću Sevdaha. Renovacija i adaptacija ovog prostora započela je ubrzo, a 8. maja 2008. godine je otvorena Art Kuća Sevdaha. Do danas Art Kuća Sevdaha je ostala nezaobilazna destinacija za sve ljubitelje tradicionalne bosanske pjesme-sevdalinke.
U sklopu prostora Velikih Daira, pored Art Kuće nalazi se i Cafe-Sevdah Kahva. Uz ugodnu atmosferu i ljubazno osoblje posjetitelji mogu uživati u bosanskoj kafi kao i domaćim sokovima i kolačima.

Muzejska postavka Art Kuće Sevdaha sadrži biografije, instrumente, lične predmete, fotografije, ploče, arhivske snimke, nagrade i priznanja najpoznatijih interpretatora sevdalinke. Među njima su Himzo Polovina, Zaim Imamović, Zehra Deović, Nada Mamula, Hanka Paldum i mnogi drugi. Hronološki postavljena muzejska postavka predstavlja generacije zaslužne za očuvanje sevdalinke.
Art Kuća ima jasnu misiju – očuvati i promovisati tradiciju sevdalinke kroz raznovrsne programe. Prema riječima direktora Armisa Mašića, jedan od ključnih ciljeva Art Kuće je svakako edukacija mladih. Do sada je više od 10.000 učenika Kantona Sarajevo posjetilo Art Kuću Sevdaha u organiziranim posjetama. Kroz interaktivne radionice i obilazak muzeja učenici se upoznaju sa sevdalinkom, njenom historijom, ali i sa najpoznatijim interpretatorima pjesme bosanskog čovjeka.
Pored stalne muzejske postavke, Art Kuća Sevdaha nudi bogat kulturni program. U prostorijama Art Kuće redovno se održavaju večeri sevdaha, večeri poezije, promocije knjiga, izložbe slika i drugih umjetničkih djela. Ovaj prostor je otvoren za sve umjetnike – bilo da su to interpretatori sevdalinke, pisci, pjesnici ili slikari, svi koji žele predstaviti svoje radove i doprinijeti kulturnom životu Sarajeva i Bosne i Hercegovine su dobrodošli.
Arhiva Art Kuće Sevdaha, koja je nastajala godinama, sadrži brojne zapise, radove, nagrade, priznanja, ploče, lične predmete i druge artefakte poznatih interpretatora.
Materijali iz arhive su dostupni svim studentima kao i ostalim zaljubljenicima u sevdalinku i kulturno nasljeđe Bosne i Hercegovine.
Za turiste, Art Kuća Sevdaha nudi više od muzejske izložbe. Posjetitelji mogu učestvovati u radionicama gdje se upoznaju s tradicionalnom bosanskom kuhinjom, a imaju priliku i naučiti kako se pravi bosanska kafa i kolači. Ova ponuda omogućava turistima da dožive bosansku kulturu na jedinstven način.
Značaj sevdalinke za bosanskohercegovačku kulturu potvrđen je i činjenicom da je 4. decembra 2024. godine sevdalinka zvanično upisana na UNESCO-ovu Reprezentativnu listu nematerijalne kulturne baštine čovječanstva. Ovaj globalni simbol kulturnog naslijeđa potvrđuje značaj sevdalinke u historiji i tradiciji Bosne i Hercegovine.
Art Kuća Sevdaha nije samo muzej– to je živući spomenik bosanske kulturne baštine i mjesto u kojem ćejf nije nepoznanica.
_______________
Tekst je objavljen uz finansijsku podršku Ambasade Austrije u BiH. Sadržaj je isključiva odgovornost autora i ne odražava nužno stavove Ambasade Austrije u BiH, Centra za postkonfliktna istraživanja i Balkan Diskursa.