Astronomija u Jajcu: Od Facebook statusa do izgradnje zvjezdarnice

Naslovna foto: Rijad Cerić.

Promatranje neba, kao vječite misterije čovječanstva samo je jedna od aktivnosti Astronomskog udruženja Bosona.

Oni takođe pružaju teorijsku i praktičnu obuku o astronomiji u osnovnim školama u Jajcu, obavještavaju javnost o astronomskoj sceni putem novina i radijske emisije, te rade na izgradnji opservatorija čime bi se priključili svjetskoj Uniji opservatorija i na taj način postavili novi standard u polju astronomije sa naših prostora.

Inicijativa za osnivanje astronomskog udruženja u Jajcu je potekla od današnjeg predsjednika udruženja Edina Đulića, koji je kroz jedan facebook status okupio zaljubljenike u promatranje svemira. Nakon objave čiji je cilj bio provjeriti postoji li neko iz Jajca ko bi želio učestvovati i graditi jedno astronomsko udruženje, javila se nekolicina zainteresiranih i organizirali su prvi sastanak u februaru 2022. godine. Nakon razrade plana i strategije, Udruženje su osnovali godinu dana kasnije.

Za kratko vrijeme, Đulić pojašnjava da su krenuli s projektima kao što je izdavanje časopisa „Uranija“ koji ima za cilj promovisanje udruženja ali i same nauke kojom se bave. Časopis je interaktivni a sarađuju i sa stručnjacima iz inostranstva.

Uranija magazin. Foto: Radio Jajce.

„Ostvarili smo niz partnerstava kako u zemlji tako i van granica Bosne i Hercegovine. Kupili smo profesionalnu astronomsku opremu za planiranu gradnju astronomskog opservatorija u Jajcu“, kazao je Đulić.

Podsjetio je da su prije nekoliko godina Jajčani i Jajčanke prvi put mogli vidjeti članove Bosone sa teleskopima u centru grada. Ovo je bio jedan od prvih poteza udruženja putem kojeg su građani upoznati sa Bosonom i dobili su više informacija o njihovim daljnjim koracima. Posebnu zainteresiranost su pokazali najmlađi i s vremenom su pokrenuli projekat podučavanja astronomije u školama.

„Aktivni smo na edukovanju osnovaca u jajačkim osnovnim školama gdje smo veoma dobro prihvaćeni. Ovim nastojimo poticati mlade na bavljenje stvarima od kojih će imati koristi kako bi cijela zajednica imala benefite. Drago nam je vidjeti da su najmlađi zainteresirani za naše edukativne časove“, istaknuo je Đulić.

O kadru Bosone naveo je da su dva člana uspješno završili obuke na programu NASA-e (IASC) koji se bazira na pravovremenom otkrivanju potencijalno opasnih objekata (asteroida ili kometa) po planetu Zemlju.

Edin Đulić je pokrenuo Facebook stranicu “Svemir iz Jajca” kako bi dijelio svoje astrofotografije, saznanja i iskustva. Foto: Jajce Online.

„Certifikati najuglednije svemirske agencije na svijetu daju nam za pravo da se borimo na putu izgradnje opservatorije u Jajcu iz koje bi stečena znanja primijenili, te na ovaj način doprinijeli svjetskoj uniji opservatorija kojima je ovo primarna zadaća“, kazao je Đulić.

Izgradnja astronomskog opservatorija je planirana u selu Bulići pet kilometara od Jajca na nadmorskoj visini od 700 metara. Trenutno se nalaze u procesu rješavanja određenih administrativno-pravnih barijera koje bi uskoro trebale biti završene nakon čega će se moći pristupiti planskoj dokumentaciji i studiji izvodljivosti kako bi se pristupilo svjetskoj uniji opservatorija.

Od prvih sastanaka kada su ideje samo bile u teoriji u Bosoni je Goran Crnogorac. Obavljajući posao sekretara predavač je i sudionik na mnogim seminarima o astronomiji u Sarajevu i Banja Luci, ali i pokretač radijske emisije koja se emituje na radio Jajce.

„Radio emisije se emitiraju svakog prvog ponedjeljka u mjesecu i do sada smo imali 17 emisija na kojima smo obrađivali različite teme iz sfere fokusa našeg astronomskog društva. Reakcije slušatelja su bile i više nego pozitivne“, objašnjava Crnogorac.

Svakog prvog ponedjeljka u mjesecu emituje se emisija o astronomiji na talasima Radija Jajce. Foto: Radio Jajce.

On je i jedan od članova koji vodi i uređuje časopis Uranija.

„Nismo htjeli da ovaj časopis bude namijenjen za uzak krug ljudi, nego da proširimo odabir tema u kojima bi i drugi pronašli nešto za sebe, a da to bude ipak vezano za naučne teme i teme vezane za prirodu“, pojasnio je Crnogorac, dodavši da su im se javili volonteri iz drugih gradova, što su i prihvatili, kao i ideju da se distribuira elektronski, što se nadaju da će se uskoro desiti.

Astronomsko udruženje Bosona je bez dvojbe osiguralo generaciju koja će ih naslijediti. Uz ljubav prema nauci i potrebu da akumulirano znanje prošire može se zaključiti da vrijeme Bosone tek dolazi.

Rijad Cerić je obučeni dopisnik Balkan Diskursa iz Jajca. Studij sociologije je završio 2023. godine na Univerzitetu u Ljubljani, a tokom studija pokazao je interes za omladinski rad, antropologiju i novinarstvo. Trenutno radi kao pripravnik u Muzeju II zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu nakon čega planira nastaviti svoje školovanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta Sarajevo, smjer etnologija i sociologija.

Vezani članci

Pazi – Auto
S glavom u torbi…
Bosna i Hercegovina i Srbija: Zapošljavanjem osoba s invaliditetom ostvaruje se njihova inkluzija
Osobe s invaliditetom jedna su od marginaliziranih skupina u Bosni i Hercegovini (BiH) i Srbiji koje se svakodnevno susreću s diskriminacijom i stigmatizacijom.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu