Vitez – različitosti u svrhu podjele

„Očigledne“ razlike

“Kako često roditelji i škola postignu samo da su naše glave pune znanja, a razumnom mišljenju i dobroti nema ni traga.”

Iako su vršnjaci, imaju slične želje i nadanja, idu u istu školu ali uče po različitim školskim programima. Segregacija učenika, uglavnom Bošnjaka i Hrvata, prisutna je u opštinama u Srednjobosanskom i Hercegovačko – neretvanskom kantonu nakon ratnih dešavanja.

Nešto što se u prvi mah činilo kao prijelazno rješenje u posljeratnom periodu, danas, nakon više od 20 godina od zaustavljanja sukoba, još uvijek se primjenjuje. Svi planovi ujedinjenja školstva nisu uspješno realizovani.

Jedna od opština, čiji najmlađi se još uvijek obrazuju po sistemu “dvije škole pod jednim krovom” je i opština Vitez. U središtu BiH, ovaj mali gradić, koji je prema popisu iz 1991. imao oko 30.000 stanovnika, svoje najmlađe generacije odvaja prema imenu i prezimenu i na različitim jezicima uči ih pojmu etniciteta i razlika.

Tokom ratnog perioda na području Viteza došlo je do oružanog sukoba između Armije BiH i Hrvatskog vijeća obrane (HVO). Posljedice su veliki broj ubijanih, poginulih, maltretiranih i seksualno zlostavljanih. Danas grad nije zvanično podjeljen, ali postojanje “dvije škole pod jednim krovom” doprinosi podjeli onih najmlađih koji nisu bili ni rođeni za vrijeme ratnih dešavanja.

Djeca – naše buduće sudije
Djeca – naše buduće sudije
Zajedničko, samostalno razmišljanje
Zajedničko, samostalno razmišljanje
Obrazovanje nije za školu, nego za život
Obrazovanje nije za školu, nego za život
Kojim pismom vi pišete?
Kojim pismom vi pišete?

Emir Redžić je obučeni dopisnik Balkan Diskursa iz Viteza, Bosna i Hercegovina.

Vezani članci

Ljudski nemar uništava prirodu
Iako je poznata kao „grad zelenila“, Banja Luka pokazuje da ljudska nemarnost nadjačava spremnost i trud građana i službi koje su zadužene za održavanje grada. Na pojedinim mjestima možemo vidjeti primjere koji narušavaju davno dobijen epitet ove „ljepotice sa Vrbasa“.
Dugo putovanje kući: priča Fate Orlović
Nakon svih horora rata i genocida u BiH, sa svoje sedmero djece udovica se vratila Konjević Polje, u svoj dom, i pronašla crkvu izgrađenu u njenom dvorištu. Više od 20 godina kasnije, njena bitka za uklanjanje crkve još uvijek traje.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu