Nepotreban razlog za čašicu alkohola

(Credit: Clara Casagrande)

Barbara je studentica. Ima 20 godina. Prvi put je alkohol pila sa 13 godina a sa 16 se napila. Kako kaže, alkohol konzumira vikendom ili kad je neka zabava. Ističe da se osjeća dobro kada pije jer je već navikla na efekte alkohola. Zaboravi na obaveze, prepusti se užitku i ne mari za ostale. Puno …

Barbara je studentica. Ima 20 godina. Prvi put je alkohol pila sa 13 godina a sa 16 se napila. Kako kaže, alkohol konzumira vikendom ili kad je neka zabava. Ističe da se osjeća dobro kada pije jer je već navikla na efekte alkohola. Zaboravi na obaveze, prepusti se užitku i ne mari za ostale.

Puno mladih u Jajcu, slično kao Barbara vikendom konzumiraju alkohol kako po kafićima, tako i na privatnim zabavama. Postavlja se pitanje da li je alkohol postao sinonim za provod.

Asja ima 23 godine. Alkohol je probala sa 17 godina i konzumira ga nekoliko puta mjesečno. Kako kaže uz alkohol se osjeća dobro, ali i poznaje svoje granice i ne prelazi ih.

“Razlog konzumacije alkohola je što se želim opustiti”, pojašnjava Asja, ali i ističe da mnogi ljudi puno piju i takvi voze automobile, ugrožavajući sve sudionike u saobraćaju.

Valentin ima 22 godine i student je. Kaže da alkohol pije svaki vikend. Ne treba mu razlog da pije, kao ni Borisu, koji ima 23 godine. Obojica piju jer to rade i ostali a tvrde da se danas teže napiju nego ranije.

“Mi smo Balkanci, pijemo. Nemoguće je to promijeniti”, pojašnjava Boris.

Anamarija koja ima 21 godinu, ipak smatra da mladi pretjerano uzimaju alkohol i premladi postaju ovisnici. Ona konzumira alkohol kada su neke proslave i čini to kako bi se opustila. Prvi put je probala alkohol sa 16 godina.

U Domu zdravlja u Jajcu nemaju evidenciju o tačnom broju mladih koji dolaze radi trovanja alkoholom, ali zapazili su da imaju učestale intervencije u prazničkom periodu ili vikendom kada se opijaju mladi između 16 i 25 godina.

Unatoč tome, u Centru za socijalni rad u Jajcu kažu da imaju pet ili šest osoba koje se vode kao ovisnici i srednjih su godina. Direktorica Centra, Indira Mehić-Čejvan kazala je da pružaju pomoć ovim osobama ali ne materijalnu kako je ne bi potrošili na alkohol.

Stoga se otvaraju prihvatni centri za osobe ovisne o alkoholu gdje se kroz niz radionica i medicinskih tretmana poboljšava njihovo stanje i pruža pomoć.

Ono što zaista predstavlja alarmantno stanje u Jajcu, ali i ostatku bh. društva jeste potreba mladih za alkoholom kao izvorom zabave, sreće i ispunjenja. S obzirom da je većina naših sagovornika probala alkohol prije punoljetstva postavlja se pitanje zašto se uposlenici kafića i disko klubova ne pridržavaju zakonom propisane odredbe “zabranjeno konzumiranje alkohola mlađima od 18?”

Nemoguće je iskorijeniti naviku konzumiranja alkohola kod mladih, ali je itekako moguće poštovati dobnu granicu i na taj način pokušati smanjiti razvijanje ove bespotrebne navike.

Sara je obučena dopisnica Balkan Diskursa iz Jajca. Studirala je komunikologiju na Komunikološkom koledžu u Banjaluci. Već više godina radi kao reporterka i novinarka za nekoliko medijskih portala u BiH.

Vezani članci

Cenzura u moderno doba
Engleski pjesnik i državni službenik, John Milton, je rekao o slobodi govora: „Jer ova je sloboda najvažnija stvar koja čini našu sreću ili nevolju, naš uspjeh ili neuspjeh, našu čast ili sramotu.“ Ova izjava ostaje jedna od najmoćnijih izjava na ovu temu jer prepoznaje temeljnu istinu o ljudskoj prirodi: mi, kao vrsta, prirodno težimo slobodi. Čovjek je biće kojem su granice i okviri nametnuti. Naučeni smo modusima ponašanja i zajedno s njima funkcionišemo kroz život. Unutar svih sloboda je sloboda govora. U modernom svijetu gdje se propagira fluentan diskurs često dolazi i do prikrivenih cenzura ili sadržaja koji je smjerno prikriven.
Vijećnica ponovo na prodaju?
Davne 1984. godine gledaoci iz cijelog regiona smijali su se na skeč „Nadrealista“, u kojem Rizo prodaje sarajevsku Vijećnicu, američkom turisti, za 25 hiljada vašingtona. Danas, 30 godina kasnije, umjesto Rize i turista, na scenu su stupili predstavnici gradske uprave Sarajeva i uposlenici Nacionalne i univerzitetske biblioteke u Sarajevu. U skeču je Rizo nasamario američkog turistu, a ko će danas, u stvarnosti, biti nasamaren?

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu