Monsieur Chat: Žuti mačak koji se smiješi prolaznicima u Sarajevu

Monsieur Chat ili u Sarajevu dobro poznati žuti mačak je djelo francusko-švicarskog umjetnika Thoma Vuille. Kreator mačka najprije je bio nepoznat, ali je onda uhvaćen kako slika mačka i otad se zna o kome je riječ. Dobro poznata narandžasto-žuta mačka naslikana uglavnom akrilnom bojom nastala je 1997. u Loiretu.

Zagonetni mačak uvijek je nasmijan, a od 2003. dobio je i bijela krila na leđima. Od nastanka do danas mačak se obično oslikava na javnim prostorima u gradovima širom svijeta.

Godine 2004. predstavljen je film Chats perchés koji je snimio Chris Marker, koristeći pojavu Gospodina Mačka koji je tada već bio naslikan širom Francuske. Samo u Parizu, kazao je tada autor, 2010. godine je bilo oko 60 mačaka.

Tri su mačka u New Yorku, isto toliko u Prištini, ima ih u Vijetnamu, Beogradu, Južnoj Koreji, Maroku… i naravno u Sarajevu.

Žuti mačak u Sarajevu se pojavio 2005. godine zahvaljujući francuskom kulturnom centru Andre Malraux. Naslikano je 12 žutih mačaka na različitim mjestima u grada, a jedan tramvaj je također pretvoren u tramvaj Gospodina mačka.

Centar Andre Malraux je 2013. godine pridružen Francuskom institutu u Sarajevu i sad djeluju zajedno, a žuti mačak nastavlja da se smiješi prolaznicima sa sarajevskih zidova.

Armin je obučeni dopisnik Balkan Diskursa iz Zenice. Armin je fotograf i svoju fotoreportersku karijeru je započeo radeći za novinsku agenciju Patria 2014. godine. Trenutno radi za foto i video agenciju „PIXSELL“. Njegove radove objavljuju medijske kuće poput Forbes, NY Post, Wall Street Journal, The Sun, The Sunday Times, Daily Mail, National Geographic, Bild i mnoge druge. (Profilna slika: Haris Čalkić).

Vezani članci

Ljudi kao inspiracija, fotografija kao zadovoljstvo
Kakanjka sa sarajevskom adresom, Aida Redžepagić fotografijom se počela baviti kada je shvatila da je to njena istinska ljubav. Zbog želje za bavljenjem ovom profesijom, napustila je posao profesorice na fakultetu.
Uprkos svim izazovima: Obrazovanje i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u BiH
Dvje mlade žene diskutuju o izazovima i uspjesima u obrazovnim i profesionalnim karijerama, otkrivajući oblike diskriminacije sa kojima se suočavaju mnoge osobe sa invaliditetom u Bosni i Hercegovini.

One response to “Monsieur Chat: Žuti mačak koji se smiješi prolaznicima u Sarajevu

  1. Top! Sramota da niko prije nije napisao priču o ovom mačku!!!
    Svaka čast autoru i Balkan Diskursu! ❤

    Komentariši

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu