Udruženje “TRIK” već četvrtu godinu zaredom okuplja mlade osobe sa područja Kalesije kako bi poboljšali njihov status primjenjujući načela tolerancije, ravnopravnosti, inovativnosti i kreativnosti, i to sve dok promovišu univerzalna ljudska prava. Osnovali su i Omladinski centar a nerijetko su im u fokusu rada djeca i marginalizirane skupine.
Merima Osmanović, predsjednica udruženja “TRIK”, kazala je da se broj članova i članica udruženja “TRIK” mijenja svake godine, a trenutno ih je 45.
„U jednom periodu smo imali 90 članova i članica. Pored članova Udruženja, u aktivnostima učestvuju i drugi mladi koji nisu u mogućnostima da se posvete svim aktivnostima Udruženja“, kazala je Osmanović, istaknuvši da je za četiri godine rada kroz Udruženje prošlo oko dvije stotine mladih i 650 aktivista.
Mladi su, kako je kazao Mustafa Smajlović, potpredsjednik skupštine udruženja “TRIK”, uvijek u fokusu rada a najviše su usmjereni na neformalno obrazovanje i zagovaračke aktivnosti prema lokalnim vlastima kako bi poboljšali uslove života i prilike za mlade. „Često realizujemo sportske i kulturne događaje, humanitarne akcije i projekte koji se tiču zdravlja djece i mladih“, kazao je Smajlović.
Tokom prošle godine, udruženje “TRIK” je podijelilo 210 novogodišnjih paketića za djecu, radilo na podizanju svijesti o važnosti mladih u zajednici kroz projekt “Povezivanje tačaka” u saradnji World Vision Fondacijom i Udruženjem građana “Naša djeca” Sarajevo, dok su kroz projekt “Otkrijmo boje aktivizma” realizovali aktivnosti na temu mira i izgradnje pomirenja.
Djelovanje “TRIK” dovelo je do otvaranja Omladinskog centra u Kalesiji 5. augusta 2021., uz podršku World Vision i općine Kalesija, koji su uložili 100.000 maraka u opremanje Centra.
Osmanović je pojasnila da Centar koriste sve organizacije, udruženja i fondacije za aktivnosti i sastanke koje rade. Neke od aktivnosti koje su radili u Centru su slikanje, grafički dizajn, pisanje CV-a i motivacionog pisma, izrada nakita, kursevi gitare i slično.
„Poruka koju mi šaljemo djeci i mladima jeste da iskoriste svaku priliku koja im se nudi i da učestvuju što je više moguće u neformalnom obrazovanju“, kazala je Osmanović, poručivši predstavnicima vlasti i široj zajednici da više ulažu u mlade i da fokus njihovog rada zapravo budu mladi.
Udruženje “TRIK” i njihov rad je moguće unaprijediti promocijom i podrškom aktivnostima koje rade a Osmanović poručuje da im je cilj Udruženje “TRIK” i Centar da budu sigurno mjesto za odrastanje.
Ovaj članak dio je serije tekstova u okviru projekta #EmployMe Centra za postkonfliktna istraživanja i Balkan Diskursa. Cilj serijala je podići svijest o problemima s kojima se susreću mladi ljudi u oblasti obrazovanja i zapošljavanja u BiH te istaknuti neke dobre prakse u borbi s tim preprekama. Ovaj serijal dio je “Programa zadržavanja mladih u BiH – Opšta mobilizacija” kojeg provodi Udruženje građana Nešto Više u saradnji s PRONI Centrom za omladinski razvoj, uz podršku Delegacije Evropske unije u BiH.