Narandžasta Banja Luka: Trkom protiv nasilja nad ženama

Povodom Međunarodnog dana borbe protiv nasilja nad ženama, poznatijeg kao „Narandžasti dan“, u Banjoj Luci je krajem novembra održana trka na kojoj je 400 učesnika pokazalo zajedništvo u borbi protiv nasilja nad ženama, odnosno rodno zasnovanog nasilja.

„Ovom trkom smo htjeli zajedno poslati poruku da samo zajedničkim djelovanjem i prepoznavanjem ovog problema možemo da se borimo protiv istog. Naš cilj je bio da kroz 16 dana aktivizma pošaljemo snažnu poruku i podržimo borbu protiv nasilja nad ženama“, kazala je Sonja Kavaz, projekt koordinatorica u Institutu za razvoj mladih i zajednice „Perpetuum mobile“.

Globalna kampanja 16 dana aktivizma je međunarodna kampanja za borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama i održava se svake godine krajem novembra. U sklopu kampanje je održana i trka u Banjoj Luci, koju su uz „Perpetuum mobile“ organizirali mladi iz Budi Muško Kluba Banja Luka, koji su prepoznali ozbiljnost ovog problema (nasilje nad ženama) u društvu.

Kavaz je pojasnila kako su mladi odigrali ključnu ulogu u organizaciji trke, odnosno od planiranja do same realizacije. Na dan događaja, volonteri su postavili edukativne štandove i pripremili promotivne materijale za građane i trkače.

„Mladi su zapravo nama bili i najveća podrška i vjetar u leđa da što bolje organizujemo ovaj događaj i zaista su veliki dio organizacije iznijeli mladi“, dodala je Kavaz.

Oko 400 učesnika, među kojima su bili profesionalni trkači, rekreativci i građani, okupilo se u parku „Mladen Stojanović“, koji je za ovu priliku bio obojen u narandžasto.

Trka okupila više od 400 učesnika. Privatna arhiva.

„Trka je fenomenalno organizovana i velika mi je čast da sam dio ove priče. Danas šaljemo jasnu poruku da žene širom svijeta nisu same“, rekla je Mia Selena Lerch, jedna od učesnica trke.

I pored hladnog vremena, snijega i vremenskih neprilika, trkači su sa odlučnošću istrčali rutu. Na kraju trke, sunce je obasjalo park, dodatno uljepšavši druženje među posjetiocima.

Organizatori su izrazili želju da ovaj događaj postane tradicija.

„Mi bismo voljeli da ovaj događaj postane tradicija i voljela bih da poručim ženama koje trpe nasilje da nisu same i da ih ohrabrim da prijave nasilje, a mladima bih poručila da budu proaktivni, da svojim primjerom pokažu kako treba da se ponašamo i da sa svojim vršnjacima kroz različite aktivnosti se uključe i zajedno doprinesu smanjenju rodno zasnovanog nasilja“, zaključila je Kavaz.

Stevanija je obučena dopisnica Balkan Diskursa i učenica četvrtog razreda Elektrotehničke škole "Nikola Tesla" u Banjoj Luci, gdje je stekla iskustvo u elektrotehnici i programiranju. Aktivna je kao volonterka i posvećena unapređenju zajednice, sa interesovanjem za teme zdravlja, komunikacije, politike, borbe protiv nasilja, medijske i finansijske pismenosti. Želja da pomogne zajednici i mladima inspirisala ju je da se pridruži Balkan Diskursu.

Vezani članci

Borba za (puno) priznanje braka u queer zajednicama u Bosni i Crnoj Gori
U bosanskohercegovačkom društvu još uvijek je taboo tema istospolno partnerstvo. Diskriminirajuće je da istospolne zajednice nisu priznate u pravnom sistemu Bosne i Hercegovine, odnosno nije moguće sklopiti istospolni brak, što sa sobom vuče i niz drugih problema, od prava nasljeđivanja, upravljanja imovinom, izdržavanja partnera, ostvarivanja socijalnih i zdravstvenih beneficija, penzije i poreskih olakšica, kao i ograničenja prilikom posjete partnerima u slučaju teške bolesti.
Potraga za pravdom na Balkanu
Kolektivna dženaza za pet ubijenih civila u Vlasenici biti će klanjana 18. aprila ove godine. Najmlađa ubijena žrtva, koja je identifikovana, je Edis Hajdarević, koji je tada ima sedam godina. Vlasenica je mali grad u Istočnoj Bosni. Prema popisu iz 1991. godine 55% stanovnika su bili Muslimani i 42% Srbi. Danas, u Vlasenici živi većinsko …

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu