„Na točkovima tolerancije“ – rješenja za veće uključivanje romske djece u obrazovni sistem

Raznolikost u Bosni i Hercegovini i dalje nije prepoznata kao bogatstvo, već je društvo koristi kao osnovu za razvoj stereotipa, diskriminacije i socijalne isključenosti.

Romska zajednica posebno osjeća težinu tih posljedica zbog čega je sproveden projekat „Na točkovima tolerancije“ i izrađen priručnik koji služi kao vodič za razumijevanje i sprovođenje preventivno-interventnog modela suzbijanja etničkih predrasuda i socijalne distance prema romskoj zajednici, posebno kroz obrazovne aktivnosti.

Projekat „Na točkovima tolerancije“ sproveli su Filozofski fakultet Univerziteta u Banjoj Luci i Osnovna škola „Branko Ćopić“ Prnjavor, uz podršku Grada Prnjavora, s ciljem unapređenja položaja mladih Roma u okviru obrazovnog sistema i socijalne inkluzije na nivou koji će omogućiti zadržavanje romskih učenika u školskim klupama.

Romi su najveća etnička, manjinska grupa u Bosni i Hercegovini, a po mnogim indikatorima predstavljaju najsiromašniju, najmarginalizovaniju i najvulnerabilniju populaciju. Jovana Šuman Šušak, magistrica psihologije i koordinatorica projekta „Na točkovima tolerancije“, pojašnjava da su željeli da identifikuju koji faktori najdominantnije utiču na nepovoljan socio-ekonomski položaj Roma.

„Generalno gledajući, nepovoljan socio-ekonomski položaj Roma i njihova marginalizacija značajnim dijelom je posljedica duboko ukorijenjenih socijalnih problema“, objasnila je Šuman Šušak, ističući nisku obrazovanost, siromaštvo, diskriminaciju i isključenost kao glavne faktore.

Ona pojašnjava da društvena isključenost znači da određena grupa nema pristup osnovnim mogućnostima i uslugama, što je u slučaju romske zajednice dodatno pogoršano stereotipima i površnim kontaktima s većinskom populacijom.

„Najveći uzrok isključenosti ipak su izraženi diskriminatorski stavovi i rasprostranjeni stereotipi“, naglasila je Šuman Šušak.

Na upit da li dovoljno govorimo o isključenosti, odgovorila je da „s obzirom na stanje u našoj državi i prisustvo visoke socijalne distance prema Romima, rekla bih da se nedovoljno govori i nedovoljno radi na unapređenju položaja pripadnika ove marginalizovane grupe.“

Iako prepoznaje napore pojedinaca, nevladinih i vladinih organizacija, naglašava da izostaje sveobuhvatan, integrativni pristup koji bi uključio obrazovanje, socijalnu zaštitu i zdravstvo. Posebno ističe primjer Prnjavora, kao jedne od rijetkih lokalnih zajednica koje su prepoznale značaj ove teme i direktno podržale projekat.

Potrebno uključiti sve „alarme“

Pozivajući se na izvještaje UNICEF-a i Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine, Šuman Šušak je navela da u većini zemalja centralne i istočne Evrope, samo 20 posto romske djece završi osnovnu školu, dok djeca većinskog stanovništva preko 90 posto završavaju školu. Romi koji i upišu školu, kako se navodi u izvještaju UNICEF-a za 2022., vrlo brzo će je napustiti uslijed rasizma i diskriminacije u školama, te zbog lošeg predznanja i nedovoljne pripremljenosti za redovno školovanje.

Prema istraživanju Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine iz 2013. godine, stopa upisa u osnovu školu za romsku djecu iznosi 46, 9 posto odnosno manje je za trećinu u odnosu na većinsko stanovništvo. Oni koji upišu školu, prema dostupnim podacima, završe je u 40 posto slučajeva.

„Jedan od najčešćih razloga nepohađanja škole je uvjerenje mladih Roma da se u školi ne bi osjećali dobro. U školskom okruženju, doživljaj diskriminacije jedan je od glavnih faktora koji vodi ka ranom napuštanju školovanja, a najčešće se manifestuje kroz vršnjačko nasilje – verbalno i fizičko, te kroz socijalnu distancu – između ostalog odbijanje učenika većinske grupe da sjede u klupama sa Romima “, kazala je Šuman Šušak.

Odustajanje od školovanja predstavlja problem koji ne samo što šteti kvalitetu života romske grupe, već i društvu u cjelini. Foto: Privatna arhiva.

Dodaje i da uzroci isključenosti uključuju neadekvatne obrazovne politike, segregaciju, siromaštvo, niska svijest o važnosti obrazovanja i vršnjačko nasilje, ali i jezičke barijere i drugačije navike.

Praktičan vodič za smanjenje isključenosti Roma

Rješenja postoje i predočena su kroz tri modula priručnika „Na točkovima tolerancije“. Prvi modul se temelji na edukativno-psihološkim radionicama, koje učenicima pomažu da razumiju pojmove diskriminacije i predrasuda.

„Učenicima nismo ‘nudili’ gotove definicije, već smo ih podsticali na kritičko promišljanje i zaključivanje“, objasnila je Šuman Šušak.

Drugi modul oslanja se na parasocijalni kontakt, odnosno medijski posredovane priče o Romima, dok je treći fokusiran na direktni međuetnički kontakt kroz zajedničke ciljeve, saradnju i međusobno upoznavanje – sve kako bi se smanjila socijalna distanca i izgradilo povjerenje.

„Priručnik nije samo zbir teorijskih saznanja, već praktičan vodič koji može poslužiti nastavnicima, psiholozima, pedagozima i drugim stručnjacima koji rade sa pripadnicima marginalizovanih grupa za unapređenje socijalne inkluzije“, navela je Šuman Šušak, ističući širinu primjene priručnika i potencijal za pozitivne promjene.

Priručnik nudi konkretne primjere radionica i dobre prakse za sva tri modula, pružajući čitaocima alate i smjernice za implementaciju ovakve aktivnosti u njihovim zajednicama.

Neda Vukadin je po zanimanju diplomirani novinar i obučena dopisnica Balkan Diskursa iz Banje Luke, a trenutno je studentkinja završne godine master studija Odnosi s javnošću na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, kao i master studija Novinarstvo na Fakultetu političkih nauka Univerziteta u Banjoj Luci. Tokom prethodnih godina, Neda je za Balkan Diskurs pisala i izvještavala o inspirativnim ljudima, herojima današnjeg vremena, položaju žena u društvu, kulturi i umjetnosti. Njen put u novinarstvu popločan je isključivo pozitivnim pričama iz Bosne i Hercegovine, a svoju budućnost vidi u granicama svoje države. Zalaže se za slobodu govora i medijskog izvještavanja, profesionalno novinarstvo i pružanje šire slike života u našoj državi, koja nije uvijek nužno mračna, kako se često predstavlja.

Vezani članci

Nuklearni otpad napada obale rijeke Une?
Dio nuklearnog otpada iz elektrane Krško mogao bi se uskoro naći u blizini granice između Hrvatske i BiH, gdje je najavljena izgradnja skladišta, a što je izazvalo strah građana obje države.
Ljudi kao inspiracija, fotografija kao zadovoljstvo
Kakanjka sa sarajevskom adresom, Aida Redžepagić fotografijom se počela baviti kada je shvatila da je to njena istinska ljubav. Zbog želje za bavljenjem ovom profesijom, napustila je posao profesorice na fakultetu.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu