Bokserski klub ,,Zlatni ljiljani‟ – naslijeđe koje je izdržalo test vremena

Bokserski klub ,,Zlatni ljiljani”. (foto: FB stranica kluba ,,Zlatni ljiljani”)

Iako osnovan na početku najduže opsade jednog glavnog grada u historiji – Sarajeva – bokserski klub ,,Zlatni ljiljani‟ dokazuje da je uprkos i najtežim preprekama moguće ostvariti velike rezultate i stvarati nove generacije pobjednika. 

Bokserski klub ,,Zlatni ljiljani‟ osnovan je 27. septembra 1992. godine u duhu otpora grada pod opsadom kako bi ponudio mladim ljudima mogućnost i prostor da pobjegnu, barem nakratko, od zvuka granata i snajpera kojim su terorizirani svakodnevno 1425 dana. Danas, skoro trideset godina nakon osnivanja, ,,Zlatni ljiljani‟ spretno čuvaju vrijednosti olimpijskog boksa, poštovanja, discipline i pravde. 

Dužnost prvog predsjednika kluba obavljao je Mustafa Hajrulahović Talijan – komandant Teritorijalne odbrane Sarajeva i Prvog korpusa Armije Bosne i Hercegovine, general Armije Republike Bosne i Hercegovine, i čovjek koji je organizovao odbranu grada zajedno s mladićima iz sarajevskih naselja. Njegov doprinos olimpijskom sportu je ogroman.

Takmičari ovog kluba su nastupili u preko 500 zvaničnih mečeva, a boje kluba branilo je preko 360 takmičara sa preko 1250 mečeva. 

Talijan u zemlji ljiljana

Priča o Talijanu u zemlji ljiljana počinje mnogo prije sarajevske opsade. Počela je mnogo prije osnivanja prvog bokserskog kluba kada su se zlokobne sjene rata nadvile nad Sarajevom. Ta ista priča ne završava njegovom smrću, već je nastavljaju nove generacije koje 19 godina zaredom učestvuju na turniru koji nosi njegovo ime „Mustafa Hajrulahović Talijan“.

Mustafa Hajrulahović Talijan. (foto: TVSA)

Mustafa Hajrulahović Talijan je prvi predsjednik kluba i dao je neizmjeran doprinos razvoju olimpijskog boksa. S ovim turnirom čuvamo sjećanje na njega“, kaže Adnan Pašić, predsjednik Upravnog odbora Bokserskog kluba „Zlatni ljiljani“. 

Novinarka Federalne televizije Arijana Saračević-Helać, koja je izvještavala s ratnih linija, na svom Facebook profilu je napisala kako je Talijan bio borac za suverenu i nedjeljivu Bosnu i Hercegovinu.

Prezirao je formu i držao do dobrih ljudi. Često se pitam, da je živ, da li bi dozvolio sramno ignorisanje još jednog heroja odbrane – Dragana Vikića“ [Vikić je bio komandant Specijalne jedinice tokom rata, pod nazivom Odred za posebne namjene MUP-a RBiH; optužen za zločin protiv ratnih zarobljenika na području Sarajeva], napisala je, između ostalog, ona na svom profilu u martu 2021. godine kada je obilježena godišnjica Talijanove smrti.

Prvi međunarodni turnir organizovan je 2003. godine i na njemu su učestvovale tri zemlje – Bosna i Hercegovina, Hrvatska i Kosovo. Skoro dvije decenije kasnije, na turniru učestvuje 17 zemalja sa preko 160 takmičara.

Na taj dan sjećamo se generala Mustafe Hajrulahovića Talijana, koji je bio primjer i u sportu i u vojsci. Čuvamo njegovo naslijeđe kao čovjeka koji je jedan od osnivača Bokserskog kluba „Zlatni ljiljani“ te nosimo ovaj turnir kao mjesto susreta mladih iz regiona i svijeta, mjesto razgovora o budućnosti boksa i sporta, ali i kao priliku da izgradimo novu generaciju mladih ljudi u duhu tolerancije, suživota, saradnje i podrške“, zaključio je Pašić.

Jedna kuća – jedan tim

Pandemija virusa Covid-19 promijenila je svakodnevne životne navike i način života za vrlo kratko vrijeme, a sportu i sportskim aktivnostima zadala je veoma težak udarac te su mnogi bili prisiljeni da promijene dinamiku svog rada. Brojna takmičenja su otkazana ili održana uz veoma stroge restrikcije. A značajno je smanjen i interes pokrovitelja i donatora. Nakon godine izazova za sport u Bosni i Hercegovini, 2021. godina je otvorila vrata novim susretima i pobjedama.  

Za kratko vrijeme, sportski klubovi su prihvatili novu dinamiku. Treninzi i takmičenja se održavaju uz uvažavanje mjera zaštite od pandemije, međutim, pravi udarac na sport je došao sa smanjenim učešćem javnosti u manifestacijama, samim tim i slabljenjem interesa sponzora. U vremenu nesigurnosti, mnoge kompanije, s razlogom, odustaju od podrške društvenim aktivnostima. Ovdje bih izdvojio kao pozitivan primjer kompaniju „BH Telecom“, koja je u ovim najtežim godinama povukla puno više – pa je i bila pokrovitelj naših aktivnosti i Međunarodnog memorijalnog turnira „Mustafa Hajrulahović Talijan“, kao i drugih sportskih događaja, pored sjajnih primjera podrške filmskoj industriji i start-upima“, kaže Pašić. 

Jedna kuća – jedan tim je poruka kojom se ovaj klub vodi. (foto: FB stranica kluba ,,Zlatni ljiljani”)

U vrijeme kada su mnogi okrenuti ostvarivanju profita i vlastitih interesa, tim bokserskog kluba ,,Zlatni ljiljani‟  redovno dokazuje zašto se isplati pomagati i ulagati u sportove poput boksa. 

Uvijek me raduju dobri rezultati u sportu. Vidjeli smo kako malo ulaganja u žensku košarku i odbojku može donijeti sjajnu priču za društvo, zajednicu, sport. Nekad se čini da smo previše fokusirani na fudbal, koji stagnira, a istovremeno traži velika sredstva – premda bi profesionalni klubovi trebali biti samoodrživi. S druge strane, sportovi poput boksa ne traže velika sredstva, a mogu donijeti dobre rezultate“, dodaje Pašić. 

Ipak, neke stvari su teško mjerljive i nadilaze vidljive granice. „U njima se kriju priče naših članova i članica, djece koja su rođena u godinama nakon rata, koja se svakodnevno nose sa izazovima svakodnevnice našeg društva. Više od brojeva i više od klikova nose priče naših trenera koji odvajaju svoje vrijeme kako bi, ne samo proveli treninge, već bili dobri učitelji i uzori generacijama koje dolaze“, rekao je Pašić.

U zdravom tijelu, zdrav duh

Više od pukih brojeva su lica mladih ljudi koji su kroz boks stekli samopouzdanje koje ih čini herojima modernog vremena. 

,,Zlatni ljiljani‟  godinama s mladima rade na jačanju samopouzdanja i borbi protiv vršnjačkog nasilja. Cilj im je da otvore vrata novim generacijama koje možda i nisu imale priliku da se okušaju u ovom sportu jer ova plemenita vještina uči uvažavanju protivnika, zaštiti slabijih i borbi protiv nasilničkog ponašanja. Pored toga što razvija tijelo, boks utiče i na duh, pažnju, samodisciplinu i smirenost.

Poznato je da boks zahtijeva veliku koncentraciju i zbog toga ostavlja malo mjesta da se misli na stres, obaveze i probleme. Ovaj sport izgrađuje samopouzdanje koje raste s uspjesima. Svaki bokser se svakodnevno suočava sa strahom i svakodnevno ga pobjeđuje. Neki udarci jesu neizbježni, oni u ringu ili metaforično, ali boks uči mlade ljude da poslije svakog nokauta hrabro ustanu i nastave dalje. 

Trening članova bokserskog kluba “Zlatni ljiljani”. (foto: FB stranica kluba ,,Zlatni ljiljani”)

Zlatni Ljiljani uče djevojke samoodbrani

Živimo u društvu u kojem su sportovi rezervisani samo za muškarce. Pašić kaže da su u borilačkim sportovima žene uvijek na margini, ali da je taj fenomen vidljiv i u drugim sportovima:

Često ćete primijetiti, da kada na mješovitom treningu ne kažete eksplicitno da se drugačije rasporede sparing partneri u sali, djevojke će otići na kraj dvorane. To izgledaju kao male stvari, ali zapravo, vi promjenom tog razmišljanja mijenjate i osobe s kojima radite. To utiče i na muškarce i na žene. Davanjem prilika i prostora ženama u boksu mi radimo na tome da mijenjamo generaciju koja dolazi.‟

Bokserski klub ,,Zlatni ljiljani‟  pokrenuo je program učenja samoodbrane kroz osnove plemenite vještine. „Djevojke uzvraćaju udarac“ je novi program kojim se želi pružiti djevojkama prilika da nauče osnovne principe samoodbrane u vrijeme kada su novinski naslovi ispunjeni pričama o fizičkim i psihičkim zlostavljanjima. Kursevi samoodbrane su organizovani kao miješana tehnika boksa, dobre kondicione pripreme i komuniciranja o realnim situacijama.

Svjesni nasilnika koji uvijek udaraju na slabije, organizacioni odbor ovog bokserskog kluba je izabrao da na to odgovore jačanjem samopouzdanja i spremnosti svake djevojke koja to želi, a u sigurnom okruženju s momcima-bokserima koji ih poštuju i uvažavaju.

Djevojke uzvraćaju udarac. (foto: FB stranica kluba ,,Zlatni ljiljani”)

U vremenu kada su fizički i seksualni napadi na žene postali pravilo, a ne incident, moramo osloboditi žene straha – prvo da se odbrane, a drugo da o nasilju govore. Dosta smo trpili nasilnike koji u ovom društvu udaraju na slabije“, poručuje Pašić. 

Uprkos ograničenim sredstvima i izazovima pandemije, memorijalni turnir „Mustafa Hajrulahović Talijan“ je uveo par noviteta. „Otvorili smo turnir za kategorije žena i mladih, čime još jednom želimo afirmirati otvoreni pravac našeg kluba, neke dobre prakse koje želimo prenijeti na nove generacije i osigurati im priliku da se bave sportom,‟ objašnjava Pašić.

Amina je obučena dopisnica Balkan Diskursa iz Sarajeva. Velika strast su joj engleski jezik i mirovni aktivizam. Diplomirala je engleski jezik i književnost, te nedavno magistrirala na odsjeku za Sigurnosne i mirovne studije Univerziteta u Sarajevu.

Vezani članci

Jasmina i Siniša: „Neke stvari kad kliknu, nema tu puno filozofije“
Jasmina Alić-Zec i Siniša Zec upoznali su se putem društvene mreže Facebook i već na prvoj kafi koja je trajala pet ili šest sati shvatili su da imaju dosta toga sličnog, od načina oblačenja do slušanja iste vrste muzike, zaljubljenosti u prirodu i tako dalje. Iako ih društvo percipira kao Bošnjakinju i Hrvata, oni se tako ne osjećaju i to nije omelo njihovu ljubavnu priču, koja je krunisana brakom u Tuzli, gdje žive sa kćerkicom Iris. 
Njegovanje i baštinjenje sevdalinke, revitalizacija saza
Fondacija Sevdah je udruženje muzičkih radnika, stvaralaca, kojima njegovanje i baštinjenje tradicionalne narodne bosanske pjesme sevdalinke predstavlja osnovu rada, a mladost, volja, znanje i elan su im glavni pokretači i resursi.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu