Kuća porodice Despić – svjedočanstvo orijentalnog i zapadnjačkog stila življenja u Sarajevu

Despić kuća nekada je bila porodični dom a danas depandans Muzeja Sarajevo sa dubokim i trajnim tragom kulturne historije Sarajeva.

Smještena je u starom dijelu Sarajeva, nedaleko od Baščaršije, a nasuprot Latinskoj ćupriji koja povezuje dvije obale rijeke Miljacke. Svjedok je kulture stanovanja ugledne trgovačke porodice Despić iz 19. i dijela 20. stoljeća i nije riječ samo o arhitektonskom blagu, već o jednom od prvih mjesta gdje se razvijao pozorišni život u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Dva svijeta pod jednim krovom

,,Ovaj depandans Muzeja Sarajeva predstavlja kulturu stanovanja trgovačke, imućne, pravoslavne porodice kroz dva perioda: osmanski i austrougarski. U muzeoloŝkom smislu velika je vrijednost i iznimno je rijetko na jednom mjestu posmatrati specifičnosti dva različita perioda, te moći uporediti razlike, ali primjetiti i sličnosti“, kazala je Žanka Dodig, muzejska savjetnica i voditeljica Despića kuće.

Objekat, zajedno sa svim sačuvanim artefaktima, predstavlja jedinstvenu sintezu istočnjačkog i zapadnjačkog načina življenja u Sarajevu na prijelazu dva perioda. Historija porodice Despić započinje dolaskom Riste Sljepčevića iz istočne Hercegovine u Sarajevo, gdje je oženio Sarajku Despu. Po supruzi Despi i njenim sinovima nastalo je prezime Despić. Među brojnim članovima porodice, posebno se izdvaja Hadži Makso Despić – haznadar za vrijeme osmanske uprave i gradski vijećnik u doba Austro-Ugarske, koji se smatra najmarkantnijom ličnošću porodice.

Porodica Despić. Foto: Muzej Sarajeva.

,,U muzeološkom smislu, Despića kuća ima neprocjenjivu vrijednost jer omogućava rijetku priliku da se na jednom mjestu sagledaju specifičnosti dvaju različitih historijskih perioda – uočavajući njihove razlike, ali i iznenađujuće sličnosti“, objašnjava Dodig.

Posebnu vrijednost kuće čini njen dvostruki karakter – u prizemlju dominira orijentalni stil: sinija, sećije, mangale i mjesto za spavanje na podu, dok nas sprat vodi u svijet zapadnog građanskog stila s visokim stolovima, tapaciranim namještajem, keramičkim pećima i klavirom kao simbolom tadašnjeg statusa i kulturne orijentacije. „Malo je muzeja koji dopuštaju ovakva poređenja“, ističe Dodig, naglašavajući koliko je Despića kuća vrijedna u muzeološkom i obrazovnom smislu.

Prvo pozorište i mjesto za posvećen rad

U Despića kući nalazi se soba Kubelija i Pozorišna soba. Kubelija simbolizuje da je domaćin obavljao poslovne dogovore, ozbiljan i posvećen rad, dok Pozorišna predstavlja prostor zabave, bogat večerima poezije i pozorišnim predstavama. Prema svjedočanstvima, na ta druženja su redovno dolaziti diplomati iz stranih država, ali i rodbina i prijatelji porodice Despić, što pokazuje široke poglede domaćina kuće i njihovog poštivanja tradicije. Upravo zbog takvog stava i otvorenosti, kako je pojasnila Dodig, Makso Despić je bio izuzetno omiljen i cijenjen u društvenoj zajednici u kojoj je živio.

,,Najznačajnija ličnost u porodici bio je Makso Despić. Njegova životna filozofija je ono što fascinira gotovo svakog ko posjeti ovaj depandans Muzeja Sarajeva. Najbolje se očituje u testamentu, koji je napisao i u kojem je sažeo svoj pogled na svijet: kako treba živjeti, umirati i odnositi se prema ljudima“, kazala je voditeljica Dodig.

Despića kuća nije samo prostor ispunjen autentičnim predmetima, već i mjesto koje prenosi duh jednog vremena. „Stolice na kojima su sjedili, stolovi za objedovanje, fotografije, te lični predmeti ove porodice su i izvorni muzejski eksponati“, pojasnili su u Muzeju Sarajevo.

Kuća prikazuje nevjerovatan spoj dvije kultura što je samo dokaz da različitosti mogu i trebaju funkcionisati zajedno. Foto: Muzej Sarajeva.

Ono što iznenađuje mnoge posjetioce jeste skromnost u kojoj je porodica živjela – iako su po bogatstvu mogli živjeti daleko luksuznije. Privatnost, kao vječno intrigantna tema, ovdje dobija novu dimenziju – priča o porodici rekonstruisana je kroz sačuvane dokumente, fotografije i porodično stablo, što svjedoči o njihovoj posvećenosti očuvanju sjećanja i spremnosti na prilagođavanje društvenim promjenama.

Danas, Despića kuća ne svjedoči samo o jednoj porodici, već i o jednom vremenu, njegovim kontrastima i transformacijama. To je prostor u kojem se susreću tradicija i modernitet, tišina prošlosti i glasovi koji i dalje govore – kroz predmete, arhitekturu, porodične zapise i testament koji i dalje inspiriše.

_______________

Tekst je objavljen uz finansijsku podršku Ambasade Austrije u BiH. Sadržaj je isključiva odgovornost autora i ne odražava nužno stavove Ambasade Austrije u BiH, Centra za postkonfliktna istraživanja i Balkan Diskursa.

Mithad je obučeni dopisnik Balkan Diskursa iz Sarajeva, diplomirao je Međunarodne odnose i diplomatiju na Univerzitetu u Sarajevu. Bavi se računovodstvom i aktivno se zalaže za poboljšanje ekonomskog statusa mladih u Bosni i Hercegovini.

Vezani članci

Neophodna veća odgovornost za inkluzivnije društvo
Osobe s invaliditetom se svakodnevno susreću s mnogobrojnim poteškoćama, a i sistem ih često zanemaruje. Alma Mujanović, pored mnogih izazova s kojima se suočava kao osoba s oštećenjem sluha, uz mnogo rada i truda, uspjela se uključiti u profesionalni i društveni život.
Ljudi kao inspiracija, fotografija kao zadovoljstvo
Kakanjka sa sarajevskom adresom, Aida Redžepagić fotografijom se počela baviti kada je shvatila da je to njena istinska ljubav. Zbog želje za bavljenjem ovom profesijom, napustila je posao profesorice na fakultetu.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu