Učesnici Radionice ”Medijska Pismenost Mladih i Otpor Medijskim Manipulacijama”

Radionica za mlade ”Medijska pismenost i otpor medijskim manipulacijama” održana je u Sarajevu u periodu od 25.-29. oktobra, 2014. godine.

Balkan Diskurs tim, na čelu sa novinarkom Velmom Šarić, osmislio je i organizovao tematsku radionicu za mlade koja kombinuje istraživačko novinarstvo sa kreativnim metodama izvještavanja, rasvjetljujući tako nedostatak medijskog integriteta i transparentnosti u društvu. Mladima u BiH je pružena mogućnost da razviju svoje vještine u sferi novinarstva, fer i uravnoteženog izvještavanja, te multimedije. Radionica za mlade ”Medijska pismenost i otpor medijskim manipulacijama” održana je u Sarajevu u periodu od 25.-29. oktobra, 2014. godine.

Snici radionica su bili mladi ljudi iz 15 različitih opština u Bosni i Hercegovini, sa naglaskom na mlade iz manjih zajednica u Bosni i Hercegovini, koje su često isključene u korist većih, razvijenijih. Nivo sposobnosti učesnika je varirao, od nekih koji su imali veliko iskustvo i obrazovanje u oblasti novinarstva, do onih koji su početnici, ali su pokazali potrebnu volju, kvalitete i izvanredan interes za radionicu.

Treneri radionice su bili ekipa novinara sa Radija Slobodna Evropa: fotografi Midhat Poturović i Velija Hasanbegović, te novinarke Marija Arnautović i Selma Boračić. Prva dva dana radionice su održane u prostorijama MediaCentra u Sarajevu, a ostala dva dana u hotelu Astra Garni.

Tokom radionice, učesnici su učili o fotografiji i video formama i imali priliku da snime scene i uređuju ​​svoje video zapise. Radionica ”Medijska pismenost i otpor medijskim manipulacijama” je dala priliku mladim ljudima da razumiju različite novinske forme. Od vijesti i izvještaja, preko intervjua, komentara do priče. Fokus radionice je bio na tome kako pravilno koristiti izvore i koliko je važno da se navodi provjere prije objave. Velika pažnja bila je posvećena medijskoj etici u novinarstvu.

Kao rezultat radionice, svi učesnici su predložili teme za svoje buduće članke te dalje nastavili raditi kao naši mladi dopisnici iz svojih zajednica, a do sada su napisali više od 20 različitih članaka i eseja.

Vezani članci

Društvene i ekonomske dimenzije tranzicijske pravde
U nerazvijenim i razbijenim društvima, tranzicijska pravda (TP) će izgubiti svaki kredibilitet ukoliko se ne bavi društvenom nepravdom, korupcijom, eksploatacijom resursa i ekonomskim nasiljem. Kretanje prema pomirenju u Bosni i Hercegovini zahtijeva ponovno razmatranje tranzicijske pravde od samog početka, dok je uključenje ekonomskih i socijalnih prava ključno za učinkovitost tranzicijske pravde.
Bijeli grad i ,,nevidljivi” fotograf
Bijeljina je grad u sjeveroistočnom dijelu Bosne i Hercegovine (BiH). Grad je svoj naziv dobio od riječi Bijela. Iako nije bilo vizuelnih dokaza zašto je grad dobio ovo ime, ipak se čini kao pravo ime za njega.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu