Oldtimeri spajaju bh. građane

Oldtimeri su stara ali dobro očuvana i restaurirana vozila koja nas podsjećaju na minula vremena, ponekad vraćajući i stotinu godina unazad.

Svaki oldtimer ima svoju priču, asocirajući na događaje ili likove koji su obilježili određeno područje ili vrijeme. Ova vrsta umjetnosti na točkovima budi strast, emocije, ali je i prilika za druženje i jačanje zajedništva s obzirom na međusobno povezivanje i udruživanje vlasnika oldtimera, ali i sve češće organiziranje oldtimer ekspedicija ili izlaganja ovih ljubimaca.

O kakvoj je ljubavi riječ najbolje pokazuje i primjer oldtimer kolekcionara iz Sarajeva, koji da bi u potpunosti dočarao svog ljubimca, prilagođava i svoju odjeću tom vremenu iz kojeg datira oldtimer. Zbog toga i ne čudi, kada za kolekcionare oldtimera, kažu da imaju muzeje na točkovima.

Organizovanje zajednice

Oldtimer savez Bosne i Hercegovine je udruženje oldtimera, auto, moto i automoto klubova na dobrovoljnoj bazi. Osnivači su pravne osobe, odnosno udruženja registrovana u Bosni i Hercegovini, koja su odlukama svojih tijela o udruživanju formirali Savez, 2018. godine, a formalno su registrirani početkom iduće godine. Sastavni dio Saveza su: “Motor klub Vukovi Livno”, “Oldtimer club Rio”, Udruženje građana “Oldtimer klub Bijeljina”, “Oldtimer klub 1912”. U nastojanju su da im se prizna status oldtimera saveza na državnoj razini.

Savez je član FIVA (Federation Internationale des Vehicules Anciens) međunarodno dogovorne organizacije nacionalnih saveza, klubova i ostalih grupacija koji se brine za održavanje i upotrebu oldtimera.

FIVA je Savez oldtimera Bosne i Hercegovine ovlastio za izdavanje potvrda, identifikaciju oldtimera i ocjenjivanje, te registraciju oldtimer vozila. Očekuju u narednom periodu prve oldtimer tablice, a nakon što je u februaru ove godine Vijeće ministara Bosne i Hercegovine usvojilo Pravilnik o cijeni isprava o vozilu i cijeni oznaka za obilježavanje vozila, kojim se definiše visina naknade za registrovanje oldtimer vozila i korištenje prenosivih registracijskih pločica.

U Savezu je i Amel Bećirević, osnivač kluba “Oldtimer klub 1912”, koji ima sjedište u Sanskom Mostu. Klub postoji od 2014. godine i baštini tradiciju prvog kluba automobila koji je osnovan 1912. godine u Sarajevu, a od kojeg su preuzeli logo i dodali natpis “Oldtimer klub 1912.”

Svaka strast ima svoj početak, pa se tako kod Amela strast prema oldtimerima i starim stvarima budi još u djetinjstvu. Privlačile su ga stare tehničke stvari. Otac mu je imao RTV servis za popravak radio i televizijskih aparata, od kojih je veliki broj završio na tavanu, a što je on otkrio sa svojih šest ili sedam godina. Tada je hvatao svaku priliku da ode na tavan u istraživanje, a i danas je opsjednut s tim starim tehničkih stvarima koje skuplja.

Kolekcije koje spajaju ljude

Senad Huseini iz Sarajeva je strastveni kolekcionar oldtimera. Njegova ljubav prema oldtimerima, kako navodi, odavno je, ne precizirajući godine, zbog toga što mnogo voli starinska auta jer ga asociraju na neka mirnija vremena kada su dani bili jednostavniji i život sporiji.

Senadova kolekcija obuhvata šest automobila različitih modela, od kojih je svaki pažljivo restauriran i očuvan. Među njima je i jedan od najstarijih automobila u Bosni i Hercegovini, iz 1929. godine, marke Oldsmobile, a koji je kupio prije 22 godine zahvaljujući prijatelju iz Amerike.

„Kada bih morao izabrati omiljeni auto, to bi svakako bio Oldsmobile jer nosi posebnu priču i stil koji me uvijek očarava“, kazao je Senad.

Senad je ponosni vlasnik jednog od najstarijih automobila u Bosni i Hercegovini, marke „Oldsmobile“ iz 1929. godine. Foto: Senad Huseini.

Automobil Oldsmobile, kako pojašnjava, povezuju sa čuvenim mafijašem Al Capone, zbog čega je u narodu poznat kao „mafijaški model“ ili „Alkapone“.  Posebno ga oduševljava interesovanje publike za njegovu kolekciju automobila. Uz Oldsmobile, u kolekciji se nalaze Mercedes iz 1929. godine, Trijumf Spitfires iz 1970. godine, džip napravljen za Vijetnamski rat iz 1958. godine, kao i Ford iz 1977. godine.

Senadova specifičnost je što ima i posebnu odjeću koja je prilagođena vremenu oldtimer vozila. Navodi da se to uklapa u njegov karakter i stil, a zbog toga što je posebno odabrana ističe i jedinstvenost svakog vozila i doprinosi ukupnom izgledu.

,,Posebno se osjećam jer privlačim pažnju kada ljudi pored auta vide i moju odjevnu kombinaciju“, kazao je Senad.

Uz kolekciju, oduševljene publike, Senad je i osnivač udruženja ̒ ̒Oldtimer club Rio”, a od kojeg možete iznajmiti auto za vaš poseban dan. On navodi i važnost Oldtimer saveza Bosne i Hercegovine, koji mu je omogućio da se poveže s drugim entuzijastima, razmjeni iskustva i da zajednički rade na očuvanju ovih automobila.

,,Putujemo širom naše bivše države, pa nam takva putovanja, osim divnog druženja, donose i priliku za obnavljanje starih veza te uspostavljanje novih. Stvaramo prijateljstva bez granica i izuzetnu kolegijalnost“, istakao je Senad, opisujući da gdje god se pojave privlače pažnju prolaznika, svi ih pozdravljaju i zajedno uživaju u razgovoru.

Njegova kolekcija oldtimera je znatna i svaki od njih ima svoju priču, ali i pažljivu Senadovu odjevnu kombinaciju u kojoj se u njima vozi. Foto: Senad Huseini.

Kolekcija biva sve veća

S vremenom, Amel je širio svoju kolekciju. ,,Otprilike 1996. godine, dobio sam prvi oldtimer – VW Buba iz 1970. godine, koji je bio vrlo rijedak model kod nas sa automatskim mjenjačem. A nakon njega dosta se automobila promijenilo“, kazao je Amel.

Njegov Klub u vlasništvu ima automobile marke Yugo milicija, Opel Rekord, Zastava 101, Moskvič i tako dalje.

,,Kako je na mojoj adresi sjedište kluba, dvorište i garaže su pune oldtimera, što mojih a što u vlasništvu kluba. Tokom sezone oldtimera, ja uživam sa IMV kombijem kojeg već svi znaju po nalijepljenim likovima iz stripa Alan Ford“, naveo je Amel.

Prenosi da su mu mnogi govorili šta će ti to staro auto, to je samo za muzej i slično. Međutim, danas na cesti se sve više može vidjeti ušminkanih oldtimera. „Jedinstven je osjećaj sjesti iz novijeg automobila u jedan stariji 50 godina, u kojem od današnje opreme ima samo radio. Osjećam kao da sam u nekom drugom vremenu. Na cesti smo posebna atrakcija, svi prilaze da se slikaju, svi bi da se provozaju. Osjećaj je nevjerovatan“, objasnio je Amel.

O projektima ̒ ̒Oldtimer kluba 1912”, naveo je da rade s organizacijom oldtimer susreta. Nekoliko puta su susrete oldtimera radili u Sanskom Mostu, obilaskom znamenitosti, dnevnim druženjima i slično. Od 2019. godine, kako je pojasnio, došli su na ideju da rade drugačije ekspedicije koje traju nekoliko dana i uključuju obilazak drugih gradova u Bosni i Hercegovini.  Te godine je bila tura pod nazivom Oldtimeri putevima revolucije.

Posljednja tura, koja je ujedno obilježavala deset godina postojanja Kluba, bila je pod nazivom Oldtimer ekspedicija Bosna Expres, a koja je startala u Ljubljani te prolazila kroz gradove u Bosni i Hercegovini (Velika Kladuša, Sanski Most, Drvar, Livno, Mostar, Konjic i Jajce). Naredna ekspedicija, kako navodi Amel, nosit će naziv Una & Sana  a održat će se krajem jula naredne godine.

Priča o zaljubljenicima u oldtimere osvjetljava ne samo njihovu strast prema automobilima već i snagu zajedništva koja se stvara kroz dijeljenje ljubavi prema prošlim vremenima, čineći svaki trenutak proveden u ovim legendarnim vozilima nezaboravnim.

Dženisa Joldić je obučena dopisnica Balkan Diskursa iz Sarajeva. Rođena je11.6.1999. godine. Sa svojih 12 godina objavila je svoju prvu zbirku pjesama "Sunčani zagrljaj". Trenutno je studentica treće godine Fakulteta političkih nauka u Sarajevu na odsjeku komunikologije i žurnalistike. Voli da se kreativno izražava kroz pisanje i fotografisanje.

Vezani članci

POZIV ZA PRIJAVE: Trening za omladinske dopisnike Balkan Diskursa
Centar za postkonfliktna istraživanja (CPI) poziva mlade ljude iz Bosne i Hercegovine (BiH) između 18-30 godina starosti da učestvuju na osmom treningu i programu mentorstva za omladinske dopisnike koji će se održati od 5. do 9. maja 2022. godine u etno selu ,,Čardaci” u Vitezu.
Nedovoljna kažnjivost govora iz mržnje
Govor iz mržnje je češći od zločina počinjenog iz mržnje, a što podstiče i neregulirana sfera internet komunikacije.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu