Pro Peace, Centar za postkonfliktna istraživanja i Majke Srebrenice se sjećaju genocida u Srebrenici, 30 godina kasnije

Poziv na transnacionalno sjećanje i solidarnost.

Ove godine, 11. jula, svijet obilježava 30. godišnjicu genocida u Srebrenici, najstrašnijeg čina masovnog nasilja u Evropi od Drugog svjetskog rata. Na današnji dan, Pro Peace i partneri se pridružuju zajednicama, inicijativama civilnog društva, partnerskim organizacijama i pojedincima širom svijeta u koordiniranoj komemorativnoj akciji kako bi odali počast žrtvama i izrazili solidarnost s preživjelima.

Inspirisani instalacijom ,,Majčina marama” koju su pokrenule Majke Srebrenice i partnerska organizacija Centar za postkonfliktna istraživanja (CPI) u Bosni i Hercegovini, ovaj simbolični čin poziva ljude da podignu šalove i marame kao gest sjećanja, empatije, solidarnosti i nade. Ne samo u Bosni i Hercegovini, već širom svijeta, marame i šalovi nose duboko značenje u svim zajednicama – izvan vjerskih i etničkih granica. Kada se drže zajedno, postaju tihi, ali snažan simbol tuge, ali i otpornosti i pozivaju na mir.

„U zemlji koja je još uvijek podijeljena institucionalnom segregacijom i nezacijeljenim ranama, održavanje sjećanja na Srebrenicu nije samo naša dužnost, već i svakodnevna borba. U centru vjerujemo da su inovativni i kreativni pristupi radu na sjećanju ključni. Naša saradnja na instalaciji ‘Majčina marama’ jedan je od načina da odamo počast žrtvama, a istovremeno stvorimo prostor za učenje, razmišljanje i okupljanje preko svih etničkih podjela. Trideset godina nakon genocida, naša posvećenost ostaje: sjećati se, obrazovati i prekinuti cikluse podjela.“ Velma Šarić iz CPI opisuje važnost zajedničke inicijative Majčina marama, Udruženja „Pokret majki enklava Srebrenice i Žepe“ u partnerstvu s Centrom za postkonfliktna istraživanja i Memorijalnim centrom Srebrenica.

Zajednička akcija će se istovremeno odvijati u više zemalja, od Bosne i Hercegovine, Njemačke, Kosova, Sjeverne Makedonije, do Srbije, Jordana, Iraka i mnogih drugih, demonstrirajući zajednički poziv na pravdu i posvećenost da se nikada ne zaboravi. Pro Peace podstiče učešće svih zainteresovanih i prikupljat će slike i video zapise kako bi ih podijelila s ljudima širom svijeta i poslala snažnu poruku sjećanja i solidarnosti. Organizacija također podržava prikupljanje šalova i marama koji bi se donirali kolekciji Majki Srebrenice koja raste i cilja da dostigne 8732 – broj žrtava genocida u Srebrenici.

„Trideset godina nakon genocida u Srebrenici, ovim kolektivnim događajem se prisjećamo rana koje je ostavilo nasilje i snage onih koji rade za mir i pravdu na Zapadnom Balkanu. Kako se nacionalizam i rat ponovo javljaju, od Ukrajine do Bliskog istoka, poruka je jasna: mir je krhak, a tišina opasna. Izgradnja mira počinje empatijom, sjećanjem i hrabrošću da se odupremo mržnji svugdje.“ naglašava Alexander Mauz, predsjedavajući Izvršnog odbora Pro Peace.

Pridružite se Pro Peace i partnerima 11. jula kako biste učestvovali u kolektivnom činu sjećanja kojim se obilježava 30 godina od genocida u Srebrenici i iskazuje solidarnost sa svima globalnim zajednicama koje su ili danas i dalje preživljavaju genocid.

Vezani članci

Ratni profiteri kreću u kampanju
Komemoracije, žrtve, prošlost i zločini u vokabularu bosanskohercegovačkih političara zamjene riječi poput raktivnosti (čitati rada) ili odgovrnosti.
Između Dejtona i EU: Put ka budućnosti u očima mladih ambasadora
Vijeće za stabilizaciju i pridruživanje između Evropske unije i Albanije održalo je jedanaesti sastanak 1. marta 2021. godine. Ovo je ujedno bio i prvi sastanak Vijeća od njihove odluke o pregovorima za priključenje Albanije Evropskoj uniji u martu 2020. Dok su Sjeverna Makedonija, Albanija, Srbija i Crna Gora u procesu integracije evrounijskog zakonodavstva u nacionalno pravo, Bosna i Hercegovina i Kosovo još uvijek zaostaju kao potencijalni kandidati.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu