![](/app/uploads/2016/03/slika-2-1024x614.jpg)
Uprkos skorašnjim poboljšanjima situacije otpad i dalje predstavlja veliki problem u dijelovima Visokog. Istražuje Lejla Bećar.
Prije nekoliko godina problem otpada u Visokom, kako komunalnog tako i animalnog, bio je u žiži interesovanja lokalnih medija. Grad je bio nesnošljivo prljav, a deponije su se stvarale svuda. Danas je situacija bolja barem kada je u pitanju sami centar grada. Tačnije duž ulica Alije Izetbegovića i Čaršijska otpada nema. Međutim, ukoliko izađete iz tih ulica situacija je drugačija.
Uz kino, muzej i parking nalazi se “urbano odlagalište otpada koje predstavlja modernu umjetničku instalaciju životnih navika u Visokom“.
![Ulica Matrakčijina (Foto: Lejla Bečar)](http://balkandiskurs.com/app/uploads/2016/03/slika-1.jpg)
Centar je izgrađen da bi se obavljala trgovačka djelatnost, a danas služi za prezentaciju (ne)kulture življenja stanovnika.
![](http://balkandiskurs.com/app/uploads/2016/03/slika-3.jpg)
Tokom dana uposlenici lokalnog komunalnog preduzeća rade na odstranjivanju ovih mini deponija. No upornost stanovnika koji očigledno na ovoj lokaciji žele pravu gradsku deponiju je vidljiva svaku noć.
![slika 4](http://balkandiskurs.com/app/uploads/2016/03/slika-4.jpg)
U neposrednoj blizini jedne od dvije gradske osnovne škole možete vidjeti kako se djeca od malena uče da je bacanje otpada u kante Sizofov posao. Ovaj raritetni primjerak kante, stoji tu decenijama i decenijama ne služi svojoj svrsi.
![slika 5](http://balkandiskurs.com/app/uploads/2016/03/slika-5.jpg)
Ni novo gradsko šetalište nije pošteđeno ustaljenih navika stanovnika da se smeće baca “gdje je najbliže“. Uz dekoraciju smećem, šetalište su pozdravili i vandalskim uništavanjem urbanog mobilijara – klupa, ograda i betonskih saksija.
![(Foto: Lejla Bečar)](http://balkandiskurs.com/app/uploads/2016/03/slika-6.jpg)