Vunene kreacije koje vas izdvajaju iz mase

Foto: privatna arhiva

Iako je po struci profesorka srpskog jezika i književnosti, Renata Šikanjić Novaković iz Prijedora svoju kreativnost i maštu ispoljava kroz dizajniranje i izradu odjeće od vune. Svoj brend predstavila je imenom VunenaR.

Isprva je stvarala isključivo za lične potrebe, a nije ni slutila da će godinama kasnije to postati njena svakodnevnica. U onome što joj je već postao posao, ona svakodnevno uživa i naglašava kako joj je teško zamisliti dan bez toga.

Izradom odjeće se bavim 26 godina. U to vrijeme nisam bila svjesna koliko toga mogu da naučim i savladam vremenom, niti sam imala ambiciju kao što je građenje brenda. Kasnije mi se javila ideja da svoje radove predstavim i ljudima koje ne poznajem lično. Od tada pa do danas prošlo je desetak godina“, kaže Renata. 

VunenaR odjevni predmeti nastaju pletenjem, heklanjem i vezom. (Foto: privatna arhiva)

U njenoj ponudi mogu se pronaći sve vrste odjevnih predmeta. Ipak, priznaje nam da su joj za izradu najdraže haljine, suknje i džemperi. „Prirodno mi se nameće izrada izazovnijih komada odjeće, onih koji mogu da imaju uzbudljiviji život u modnom smislu“, pojašnjava Renata.

Tehnike kojom nastaju ovi fantastični komadi su pletenje, heklanje i vez. Dodaje kako trenutno usavršava šivenje s nadom da će što prije svoju ponudu moći proširiti i na tkanine. Njeni proizvodi su specifični pošto se materijal od kojih se prave – vuna – ne koristi često za odjevne predmete. Takođe, specifičan i neobičan stil i motivi su ono što njene kreacije izdvaja u masi. Ipak, kako Renata kaže, svaki proizvod pronađe svog kupca. 

Do motiva na odjeći dolazi trenutnim nabojem inspiracije i ideja. Najčešće su to oči, priroda i likovi. „Trenutno radim na jednoj haljini kojoj je dominantni motiv lik žene čiju kosu predstavlja drvo. Često se desi da više motiva čini jednu cjelinu ili jedan potpuno novi motiv. Nemam logično objašnjenje za to, prosto mi se samo nametne“, pojašnjava Renata.

Najčešći motivi na odjevnim predmetima su oči, priroda i likovi. (Foto: privatna arhiva)

Ona pretežno stvara po svojim idejama, ali prihvata i prijedloge kupaca ukoliko im se energija i estetika poklope. Ističe kako svaki predmet zahtijeva svoje prosječno vrijeme izrade te dok joj za jednu kapu ponekad treba samo nekoliko dana, izrada komplikovanijih komada može da potraje i mjesecima. 

Posljednjih godinu dana zainteresovanost se smanjila, ali to pripisujem cijeloj situaciji s pandemijom koja je nepogodna na svim poljima“, priznaje Renata.

Dodaje i kako se nije pretjerano trudila oko promocije. Njen fokus je najviše bio usmjeren ka samoj izradi. Ipak, pokrenula je prodajni sajt (https://vunena.com/) pa se nada poboljšanju situacije ove godine prvenstveno zbog toga što će se od sada na sajtu nalaziti gotovi proizvodi.

Bojana je obučena dopisnica Balkan Diskursa iz Banja Luke. Trenutno studira na Prirodno-matematičkom fakultetu u Banjoj Luci, odsjek matematika i informatika. Trenutno je zaposlena u turističkoj agenciji kao menadžer prodaje. Od hobija izdvaja glumu, kojom se bavi 10 godina. Nakon završene obuke iz novinarstva i foto–novinarstva, pisala je za portal eTrafika.

Vezani članci

“BaUM” Banovići: Mladi kao pokretači promjena
Mladi, djeca i marginalizirane skupine u društvu, proteklih pet godina, u fokusu su rada Udruženja mladih „BaUM“ iz Banovića, a s ciljem da doprinesu razvoju lokalne zajednice zagovarajući inicijative i utičući na poboljšanje kvaliteta života kroz sportske, kulturne i neformalne edukacije i događaje. 
Izgradnja zajedničke agende: Naučene lekcije sa konferencije Centra za postkonfliktna istraživanja za prevenciju zločina
Centar za postkonfliktna istraživanja (CPI) i neprofitna organizacija Impunity Watch održali su u martu ove godine dvodnevnu konferenciju o sprečavanju zločina. Konferencija „Izgradnja zajedničke agende za prevenciju na zapadnom Balkanu” je održana u glavnom gradu Crne Gore, Podgorici. Na konferenciji su se okupili predstavnici civilnog društva iz bivše jugoslavenske regije i šire. Ciljevi konferencije bili su višestrukim: jačanje regionalne saradnje, identifikacija budućih zajedničkih akcija i promicanje solidarnosti sa i među društvima postkonfliktnih područja.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu