Transformacija Pecke: Od napuštenosti do 14 najljepših bh. sela

Bosansko selo Pecka nalazi se između Mrkonjić Grada i Šipova. Na prvi pogled ne razlikuje se puno od bosanskohercegovačkih sela ali ono što ga je izdvojilo od ostalih u proteklih deset godina jeste razvoj i bujanje života.

Od gotovo izumiranja i napuštanja uz izgradnju visitor centra postao je ekonomski održiv, izabran među 14 najljepših sela Bosne i Hercegovine, ali i prepoznat van granica naše države.

Selo Pecka (opština Mrkonjić Grad) sa drugim selima i mjestima u srednjem dijelu Bosne i Hercegovine je bilo povezano željezničkom prugom, a što je doprinosilo društvenom i ekonomskom razvoju. Posljednja vozna linija je ugašena 1970-ih godina. Desetak godina kasnije je zatvorena i osnovna škola koja je izgrađena nakon Drugog svjetskog rata. Tokom rata 90-ih, i većina stanovništva Pecke je napustila svoje domove i većinom otišla u Vojvodinu (Srbiju), gdje su vremenom izgradili živote. Tako je sudbina ovog sela bila u rangu većine bosanskohercegovačkih sela koja su gotovo u potpunosti napuštena ili u njima živi poneka starija osoba.

Međutim, sudbina sela Pecka mijenja se 2014. godine, kada je asocijacija Greenways ovo selo identificirala kao jednu od prirodnih atrakcija na teritoriji Bosne i Hercegovine, izabravši da u njemu bude i njihova baza. Rad asocijacije je inače fokusiran na mapiranje i identifikaciju prirodnih i kulturnih atrakcija, traženja domaćina koji nude smještaj, povezivanje mjesta biciklističkim stazama i tome slično.

Asocijacija Greenways je izabrala napuštenu osnovnu školu kao sjedište. Uredili su objekat škole, napravili solarnu elektranu i nakon godinu ili dvije je pretvorili u hostel zbog nepostojanja domaćinstava u Pecki koje nudi smještaj. Osnovali su centar ‘Pecka’ što je unaprijedilo mnoge segmente života za ovo selo, ali generalno i za ovaj kraj.

Centar je smješten u nekadašnjoj osnovnoj školi u selu Pecka nadomak Mrkonjić Grada. Foto: Privatna arhiva.

U protekloj deceniji izgrađeno je 80 kuća i putna infrastruktura a prije dvije godine su pronašli svoje mjesto među 14 najljepših sela u Bosni i Hercegovini. Takmičenje za najljepše selo je organiziralo Udruženje za razvoj ruralnog turizma u BiH Alterural uz podršku USAID programa za razvoj turizma. Koncept najljepše selo pokrenulo je francusko udruženje Les Plus Beaux villages de France 1981. godine, s misijom očuvanja, unapređenja i promocije prirodnog, kulturnog nasljeđa ruralnih područja s ciljem doprinosa ekonomskom razvoju.

Selo Pecka danas je stavljeno na mapu nezaobilaznih mjesta za sve one koji vole čist zrak, domaću hranu, planinu i seosko gostoprimstvo.

Boro Marić, predsjednik asocijacije Greenways, pojasnio je da je selo Pecka izabrano za bazu asocijacije jer ima izvorište i penjalište. Za obnavljanje škole im je trebalo tri godine kako bi postala funkcionalna. Marić pojašnjava da u školi još uvijek ima poslova koji se trebaju uraditi, ali ističe i kako kupuju kajmak i druge proizvode od mještana sela kako bi napravili pravu domaću hranu.

„Sad smo tu već deset godina. Ovo je ujedno i javni prostor koji koristi opština kada joj treba, kao glasačko mjesto, kada selo ima neke svoje potrebe i okupljanja i slično“, kazao je Marić.

S obzirom na nedostatak radne snage, visitor centar Pecka se prije dvije godine odlučio na prihvatanje volontera iz različitih država. „Postali smo prepoznati kao dobri domaćini na „workaway.com“ i backpackeri su nam počeli pristizati. Uglavnom preferiramo volontere koji su spremni ostati duže vremena“, kazao je Peđa Gajanović, uposlenik centra Pecka.

Uz mogućnost spavanja, kušanja dobre hrane i pića, penjanja po liticama i obilaska prirode, u ovom visitor centru je moguće pohađati školu gljivarstva kako za amatere, tako i za istraživače. Škola obrađuje cijeli proces gljivarenja od šetnje šumom i prepoznavanja različitih vrsta gljiva do fotografisanja, upoređivanja gljiva ali i kulinarskog dijela, koje je vrhunac ove aktivnosti.

Format škole gljivarenja razvijen je zahvaljujući velikom iskustvu u organizaciji gljivarskih događaja i edukativnih programa. Foto: Privatna arhiva.

Još jedna specifičnost je i Outdoor festival Pecka, koji ima za cilj brendiranja ovog kraja, ali i Krajine kao dijela Bosne i Hercegovine općenito, za razvoj biciklizma. Kao sastavni dio festivala je program za aktivnu porodicu, kojem je glavna namjena edukovati i zabaviti sve uzraste.

Planinarenje, glivarenje, penjanje i biciklizam su samo neke od aktivnosti koje nudi selo Pecka. Kada tome dodate domaću hranu, piće, noćenje i izuzetno gostoprimstvo mještana, vrlo često dobijete komentar da se na lijepo lako naviknuti pa zato se štovaoci ovakve vrste aktivnog odmora vrlo često vraćaju u ovo bosanskohercegovačko selo.

Rijad Cerić je obučeni dopisnik Balkan Diskursa iz Jajca. Studij sociologije je završio 2023. godine na Univerzitetu u Ljubljani, a tokom studija pokazao je interes za omladinski rad, antropologiju i novinarstvo. Trenutno radi kao pripravnik u Muzeju II zasjedanja AVNOJ-a u Jajcu nakon čega planira nastaviti svoje školovanje na Filozofskom fakultetu Univerziteta Sarajevo, smjer etnologija i sociologija.

Vezani članci

Pravo na izbor: prihvatanje razlika u sve netolerantnijem društvu
Postavljanjem dvostrukih standarda, govoreći o tobožnjoj demokratiji i ljudskim pravima a odbacujući drugačije, bh. društvo postaje sve netolerantnije.
Etno sela u Bosni i Hercegovini: Moderni čuvari tradicije
Etno sela su čuvari narodnih tradicija izgrađeni po uzoru na nekadašnja bosanskohercegovačka sela, vraćajući vas stotinjak godina unazad i predočavajući različite historijske aspekte Bosne i Hercegovine, ali i netaknutu prirodu. Nerijetko su upotpunjeni modernim sadržajima. Jačaju lokalnu ekonomiju, a i svojevrsni su eko i etno turistički potencijali. U Bosni i Hercegovini ih ima više od 25 i svako selo je specifično na svoj način, ali ono što im je zajedničko je bogata gastronomska ponuda. Posjetom nekima od njih stičete utisak da je vrijeme stalo.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu