Svrzina kuća – Prozor u prošlost svakodnevnog života u Sarajevu

Svrzina kuća, smještena u srcu starog dijela grada Sarajeva, jedno je od najljepših svjedočanstava osmanske arhitekture u glavnom gradu Bosne i Hercegovine.

Ova historijska građevina iz 18. stoljeća odlikuje se autentičnim dizajnom, koji objedinjuje praktičnost i eleganciju života tadašnjeg vremena. Nekada dom ugledne sarajevske porodice, danas služi kao muzej i podsjetnik na bogatu kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine. Svrzina kuća nije samo arhitektonsko čudo, već i prozor u prošlost, otkrivajući detalje svakodnevnog života u osmanskom periodu.

Kuću je izgradila ugledna sarajevska porodica Glođo, čiji je istaknuti član bio kadija Munib ef. Glođo. Bio je izuzetno učen, potomak aginske i ulemanske porodice, vakif, sačinio je vodovod od Sedrenika do Čurćića džamije, obnavljao objekte Gazi Husrevbegovog vakufa, ali je bio i vođa pobune protiv osmanskih vlasti. Nakon što je porodica ostala bez muških nasljednika, kuća je putem porodičnih veza prešla u vlasništvo ugledne porodice Svrzo.

,,Svrzina kuća je do 1952. godine bila privatni stambeni objekat, u kome je živjela porodica Svrzo. Nakon što su je prodali Gradu, dodijeljena je Muzeju Grada Sarajeva, kako bi bila opremljena i otvorena kao muzej. Nakon rekonstrukcije i opremanja, za javnost je otvorena 1965. godine“, istakla je Amra Madžarević, savjetnica u Javnoj ustanovi (JU) Muzej Sarajeva.

Prema njenim riječima, osnovna i jedina promjena koju je ova kuća imala u društvenom i kulturološkom kontekstu kroz godine bila je preobrazba iz stambenog u muzejski prostor.

Svrzina kuća je stara sarajevska kuća koja je nastala u vrijeme kada je Osmansko carstvo vladalo ovim područjem. Foto: Velija Hasanbegović.

,,Izuzetno značajan potez tadašnjih gradskih vlasti je odluka da se kuća, odnosno stambeni kompleks, pretvori u muzejsku postavku. S obzirom da je porodica živjela u tom prostoru, te da su ostavili i značajan dio predmeta koji su i danas sastavni dio postavke, ali i da su sami održavali taj prostor, Svrzina kuća je bila jedan od bolje očuvanih stambenih cjelina iz 19. stoljeća i ranije u gradu“, pojasnila je Madžarević.

Svrzina kuća predstavlja autentičan primjer tradicionalne bosanske arhitekture, s elementima poput šadrvana koji je služio za higijenu prije ulaska u dom. Najznačajnije arhitektonske karakteristike ovog kompleksa su podijeljenost na javni (selamluk) i privatni (haremluk) dio kuće. Zatim otvoreni prostori prema avliji i bašči: hajat (otvoreno predsoblje), kamarija (balkoni), te doksati prema ulici. Unutrašnjost je opremljena fiksnim namještajem: minderima (sećije) i musandarama (plakari). Jedna od najznačajnijih karakteristika uređenja soba jeste postojanje banjice ugrađene u masandaru pored zemljane peći. Svi ostali dijelovi namještaja su pokretni i mijenjaju se po potrebi: sofra (trpeza), dušeci za spavanje, peškuni (stolići), te mangala (posuda sa žeravicom za podgrijavanje kahve).

Svrzina kuća, kako je pojasnila Madžarević, nalazi se u mahali, u stambenom dijelu grada i jedna je od rijetkih sačuvanih u izvornom obliku. Kao i sve kuće nastale u tom periodu, opasana visokim zidom prema ulici, s vanjske strane ne odaje bogatstvo koje je važnije za porodični život, nego za pokazivanje vanjskom svijetu. ,,Upravo u tome leži njen najveći značaj“, naglasila je Madžarević.

Preživjela je Prvi i Drugi svjetski rat, rat u BiH, opstala i obnavljana kroz sve društveno-politička sisteme. Međutim, očuvanje ovog vrijednog nacionalnog spomenika nosi brojne izazove.

Posjetitelji mogu pregledati odvojene stambene prostorije muškaraca, žena i posluge. Foto: Velija Hasanbegović.

„Ovo je vrlo star objekat, građen tada pristupačnim materijalima, ćerpićem i ćeremidom, te s dosta drveta. Održavanje je jako teško i skupo, s obzirom da se radi i o nacionalnom spomeniku. Obnova mora zadržati izvorni izgled objekta i istovremeno produžiti njegov vijek trajanja“, navela je Madžarević.

Poseban izazov predstavlja zaštita tekstilnih predmeta koji su izloženi vanjskim uticajima u ambijentalnom muzeju. Na nama je, kako ističe Madžarević, da postojeće predmete adekvatno štitimo i stalno tragamo za novim autentičnim primjercima.

Danas je Svrzina kuća jedan od najposjećenijih muzeja u Sarajevu i važna turistička destinacija koja grad predstavlja u posebnom svjetlu. Osim toga, ima značajnu edukativnu ulogu, pružajući priliku studentima arhitekture i umjetnosti da istraže njene jedinstvene karakteristike, dok se za najmlađe organiziraju kreativno-edukativne radionice.

Kuća također služi kao mjesto održavanja kulturnih manifestacija poput promocija, koncerata i predstava, a njeni vanjski prostori avlije i bašči dostupni su za posebne događaje, uključujući vjenčanja i prijeme, uz strogo poštovanje uvjeta očuvanja eksponata.

Amina je obučena dopisnica Balkan Diskursa iz Sarajeva. Velika strast su joj engleski jezik i mirovni aktivizam. Diplomirala je engleski jezik i književnost, te nedavno magistrirala na odsjeku za Sigurnosne i mirovne studije Univerziteta u Sarajevu.

Vezani članci

Ahu Serter: Ulaganje u žene, ulaganje u budućnost
Žene su najveći neiskorišteni resurs u svijetu. U Turskoj, manje od devet posto poduzetnika su žene. Jedina turska investiciona platforma koja je fokusirana na žene ‘’Arya’’ želi da ovo promijeni. Balkan Diskurs je razgovarao sa AhuSerter, osnivačicom ženske investicione platform „Arya’’, o njenom radu i planovima za budućnost.
Od progona do ponosa: Goran Miletić o razvoju LGBT aktivizma na Zapadnom Balkanu
Goran Miletić, programski direktor Civil Rights Defenders za Zapadni Balkan je uključen u LGBT aktivizam i borbu za ljudska prava od ranih 90ih. Miletić je za Balkan Diskurs govorio o razvoju LGBT aktivizma na Zapadnom Balkanu, trenutnom stanju stvari i kako on vidi budućnost ovog pokreta u regionu.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu