Uloga italijanske diplomatije u izgradnji mira u Bosni i Hercegovini

Izvor: canva.com

Među prvim zemljama koje su uspostavile diplomatske odnose s Bosnom i Hercegovinom (BiH) je bila Italija i to još u ratnom periodu putem „specijalnog diplomatskog predstavništva“, a službeno ambasada je uspostavljena u novembru 1996. godine. Dobre odnose u trgovinskom, kulturnom, medicinskom, obrazovnom i drugim aspektima između Italije i Bosne i Hercegovine danas u italijanskoj ambasadi u Sarajevu žele još više ojačati, ali i doprinijeti procesu izgradnje mira. 

Italijanska diplomatija, kako navode iz ambasade Italije u Bosni i Hercegovini, ima dva glavna cilja a to su snažniji bilateralni odnosi između obje zemlje, promocija mira i stabilizacija Bosne i Hercegovine, a što nastoje potaknuti kroz evropske i atlantske međunarodne strukture. 

Italija je članica Upravnog odbora Vijeća za implementaciju mira (PIC-a), koji daje smjernice Visokom predstavniku u Bosni i Hercegovini, a italijanski napori da pomogne bh. stabilizaciji vidljivi su i na vojnoj razini, kroz EUFOR i NATO.

Uz blisku političku saradnju, od velike su važnosti ekonomski i trgovinski odnosi ove dvije zemlje. Kako pojašnjavaju u Ambasadi, Italija je bila prvi uvoznik za BiH, prvi izvoznik i drugi po redu trgovinski partner u 2021. godini ali i tokom prvih pet mjeseci 2022. godine. 

,,Italija ima koristi od vrlo razgranate mreže poduzeća ove zemlje. Oni [poduzeća] su odavno uspostavljeni u proizvodnom tkivu BiH na vrlo učinkovit, prilagodljiv i dinamičan način u različitim sektorima“, kazao je Marco Di Ruzza, ambasador Italije u BiH. 

Tipične italijanske industrije u BiH

Ova ekonomska saradnja uveliko se može objasniti geografskom blizinom Italije i BiH, kao i prednostima u smislu energetskih i transportnih troškova za investitore. Upravo zahvaljujući ovim povoljnim uvjetima bio je moguć razvoj tipično italijanskih industrija u BiH poput industrije obuće, tekstila, odjeće i metalurgije, koje su naišle na istinsko uvažavanje oznake “Made in Italy”. Štaviše, Italija ima značajnu ulogu u bankarskom sistemu BiH sa svoje dvije banke, Unicredit i Intesa Sanpaolo.

Osim političkih i ekonomskih veza, Italija je od početka rata davala značajan doprinos razvoju BiH. Zapravo, Italija je prvi put pružila medicinsku i logističku pomoć zemlji 1992. godine i pomogla zbrinjavanje velikog broja ranjenih i izbjeglica iz BiH. 

Nakon potpisivanja Daytonskog sporazuma 1995. godine, Italija je usmjerila svoje resurse uglavnom u obnovu i ekonomski razvoj, time pridonoseći naporima međunarodnih organizacija i drugih zemalja. Posljednjih godina italijanska razvojna saradnja bila je uglavnom u sektorima ruralnog razvoja i izgradnje institucija. Na primjer, Italijanska agencija za razvojnu suradnju (AICS) provela je 2021. godine 11 inicijativa u Bosni i Hercegovini, što odgovara 11.373.632 eura bespovratnih sredstava.

,,Kroz AICS se finansiraju brojni projekti s ciljem što većeg razvoja veza, mostova i poveznica između različitih zajednica“, kazao je ambasador Di Ruzza.

Jedan od projekata koji je dobio snažnu potporu je Via Dinarica, platforma osmišljena da razvije dinamične i održive oblike turizma prilagođene mladima a kako bi doprinijeli ekonomskoj ravnoteži i omogućili da BiH iskoristi i unaprijedi izvanredne prirodne ljepote koje ima za ponuditi.

Platforma Via Dinarica osmišljena je da razvije dinamične i održive oblike turizma prilagođene mladima. (Izvor: viadinarica.com)

Snažnu bilateralnu saradnju prate i bliski kulturni odnos, a što se odražava u raznim inicijativama koje su proistekle iz Sporazuma o bilateralnoj saradnji na području kulture, obrazovanja i sporta, potpisanog 2004. godine, a koji je stupio na snagu 2015. godine. 

Most ka filmskoj ljetnoj sezoni

U području obrazovanja, na univerzitetskoj razini, snažno se potiče podučavanje italijanskog jezika zahvaljujući doprinosu Ministarstva vanjskih poslova i međunarodne saradnje Italije (MAECI-ja). Druge nedavne saradnje uključuju uvođenje programa “Radio Italia” tokom pandemije kao i organizaciju tri koncerta Orkestra mladih uz potporu italijanske ambasade. 

Italiju i BiH povezuje i kinematografija, a što se moglo vidjeti na “Danima italijanskog filma”, manifestaciji koja je održana od 27. juna do 3. juna ove godine u većim bosanskohercegovačkim gradovima poput Sarajeva, Banjaluke i Mostara. 

Dani italijanskog filma 2022. godine (Izvor: faktor.ba)

Ambasador Di Ruzza je istaknuo da filmska selekcija nastoji ,,simbolično izgraditi most ka tradicionalnoj, filmskoj ljetnoj sezoni Sarajeva, periodu izvanredno intenzivnom i dinamičnom za prijestolnicu, u koju pristižu redatelji i akteri iz cijele regije i iz mnogobrojnih zemalja“.

Postoji i velika umjetnička saradnja između Italije i BiH, što svjedoči o bliskoj kulturnoj vezi ove dvije zemlje još od završetka rata. Italijanski umjetnici i muzeji su odigrali ključnu ulogu u Ars Aevi projektu sarajevskog Muzeja savremene umjetnosti, a kojim se podržavaju temeljna uvjerenja da “Umjetnost može pobijediti zlo i destrukciju”,“Kultura je majka tolerancije” i “Interkulturalni dijalog obogaćuje”. 

Tokom godina umjetničke saradnje bile su česta pojava, a najnoviji primjer je izložba “La luce si colora” (Obojena svjetlost), italijanskog umjetnika Claudija Malacarnea, koja je bila u sarajevskoj Umjetničkoj galeriji od 2. do 27. juna ove godine.

Izložba La luce si colora umjetnika Claudija Malacarnea bila je izložena u Umjetničkoj galeriji u Sarajevu. (Foto: Serena Lucia Bassi)

Kustos izložbe Cesare Orler pojasnio je da je cilj Malacarneova rada prikazati “mediteranskost”. ,,U izložbi ima figurativnih djela u rasponu od južnotalijanskih vrtova do raznih vodenih scena – bazena, jezera, vodenih trgova raznih vrsta – u kojima je subjekt jednostavno povod za slikanje. Pravi protagonisti su mediteransko svjetlo i jarke, jako kontrastne boje“, kazao je Orler.

Prema riječima kustosa, skrivena poruka iza Malacarneovog rada je da postoji snažna veza između ljudskih bića koja može nadvladati mržnju i rat. To je razlog što je Ambasada Italije snažno podržala ovu izložbu, koja je ujedno služila i jačanju kulturnog mosta između Italije i BiH. 

Orler pojašnjava da to nije postignuto toliko odabirom umjetnika i njegovih djela koliko samo izložbom. ,,To što će strana ambasada imati priliku izlagati u državnoj galeriji jedne zemlje znači da je bosanskohercegovačka država ustupila svoj najprestižniji prostor kako bi Italiji dala priliku da se uključi u vrlo važan dijalog. Smatram da je ovo snažna i smislena poruka, koja je apsolutno i hitno potrebna“, istaknuo je Orler. 

Uz sve navedeno, kako ističu sagovornici, Italija nastoji doprinijeti procesu pomirenja u BiH koji još uvijek traje. U tu svrhu, Ambasada radi na promicanju međureligijske i međuetničke saradnje na lokalnoj razini kako bi stvorili mogućnosti za razmjenu i kulturni razvoj. 

„Ideja je da u vremenima očaja, poteškoća i tragedije za jednu naciju, druga zemlja može priskočiti u pomoć nudeći joj sigurno utočište“, istaknuo je Orler. 

Nada postoji da će se takve inicijative nastaviti i proširiti u godinama koje dolaze, s dalekosežnim potencijalom da pozitivno utiču na društvo koje je još uvijek jako pogođeno nasljeđem rata.

Serena je studentica političkih nauka na Univerzitetu Sciences Po Paris specijaliziran za srednju i istočnu Evropu. Na drugoj godini, nakon što je odabrala studij politike i uprave, fokusirala se na predmete koji se odnose na komparativnu politiku u istočnoj Evropi i međunarodno pravo. Nakon što je godinu u sklopu programa razmjene provela na Odsjeku za društvene i bihevioralne nauke Univerziteta u Amsterdamu, želja joj je upisati magisterij iz međunarodnog humanitarnog prava. Njen interes za tranzicijsku pravdu i humanitarnu pomoć te volontersko iskustvo doveli su je do rada u CPI-u. Nakon završetka studija planira raditi u humanitarnom sektoru.

Vezani članci

Profesionalnim izvještavanjem sačuvati privatnost žrtava rodnog nasilja
Problem rodno zasnovanog nasilja u medijima u Bosni i Hercegovini zauzima sve više prostora, ali nerijetko zbog želje za ekskluzivnošću i većom vidljivošću osnovni postulati profesije budu prekršeni, a zbog čega žrtva i njena porodica trpe posljedice i doživljavaju traume.
Draga BiH: borba romske zajednice za opstanak u postratnom društvu
Da li biste rizikovali život da zaradite četiri marke? Mnogi Romi to rade svakodnevno. Ova opasna praksa je samo jedan pokazatelj višedimenzionalnog siromaštva sa kojim se suočava najveća manjinska grupa Bosne i Hercegovine (BiH). Ova fotografska priča pokazuje svakodnevne nedaće romske populacije u BiH.

Komentarišite

Vaša email adresa neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *



Dobitnici Nagrade za interkulturalna dostignuća od strane Austrijskog federalnog ministarstva za Evropu, intergracije i spoljne poslove.

Post-Conflict Research Center
Prijavite se na našu mailing listu